сряда, 19 май 2010 г.

Пресата и социалните медии


Как може пресата да използва продуктивно социалните медии? Пет прости правила на блогъра Мани Картик:

  1. Желание за дискусия – пресата трябва да покаже на аудиторията си, че я чува.
  2. Лична марка – пресата да слезе от стълбите и да говори с аудиторията.
  3. Домакин на шоуто – пресата да покани аудиторията на дискусия.
  4. Посланици на марката – всеки читател да бъде превърнат в такъв посланик.
  5. Забавление – пресата да си създаде приятелски образ пред аудиторията.
 

YouTube на 5 години


В зората на дейността си Youtube започна като портал с видеа с най-смешните домашни клипчета на Америка.
Днес вече сайтът се посещава от над 2 млрд. души дневно, което надвишава броят зрители на трите най-големи телевизионни компании ABC, CBS и NBC по време на праймтайма им. Макар че все пак за Youtube това са зрители по целия свят, докато за телевизиите излъчват само в САЩ, сравнението показва, че интернет може да се превърне в доминираща система за разпространение на световния видеообмен.
Повече по темата.

понеделник, 17 май 2010 г.

Тиражите на вестниците в САЩ падат


Печатните медии в САЩ са все по-силно притиснати от кризата, показват данните за тиражите на вестниците за последните шест месеца. Според тях тиражите на издаваните през работната седмица са се свили с 8,7 на сто за периода. Това усложнява ситуацията, след като през предходното тримесечие бе отчетен спад от 10,6 на сто.

Разпространяваните в неделя вестници пък са свили тиражите си с 6,5 на сто след понижението от 7,5 на сто, регистрирано през предхождащото полугодие, предава АР.

На този фон 25-те най-големи вестника в САЩ отчитат драстичен срив на тиражите си. Издаваният в Сан Диего Tribune например е претърпял спад от 23 на сто за последната година до 241 330 броя.

Спадът при Washington Post е 13,1 на сто през седмицата и 8,2 на сто в неделя. Средният тираж на USA Today пък е паднал с 13,6 на сто до 1,83 млн. броя.

За втора година вестникът с най-голям тираж в САЩ остава Wall Street Journal, като изданието е увеличило тиража си с 0,5 на сто до 2,09 млн. броя. Според анализатори обаче това се дължи основно на онлайн изданието на вестника, което е платено и което може да се брои за отделна продажба.

Случващото се показва, че острата борба между Wall Street Journal и New York Times продължава, макар второто издание да търпи спад от 8,5 на сто през седмицата и 5,2 на сто в неделите. Основната битка между двете издания е свързана с рекламния пазар, тъй като до голяма степен аудиторията им се припокрива.