неделя, 24 октомври 2010 г.

Кибернасилието 2


Един на всеки осем младежи в Европа е бил смущаван от нещо в интернет, главно сексуално съдържание или изразяващи омраза съобщения, сочи осъществено през август изследване на европейската мрежа "EU kids online".

23 420 младежи, използващи интернет, на възраст между 9 и 16 години са участвали в изследването в 25 страни членки на ЕС за опасностите в мрежата - порнография, тормоз, получаване на съобщения със сексуален характер, контакти с непознати, срещи в реалния живот с тези непознати, кражба на лични данни. 12% заявяват, че са били обезпокоени от нещо, от които 9% на възраст между 9 и 10 години, уточняват авторите на изследването. "Повечето деца не споменават конкретен проблем или безпокойство в интернет", подчертава документът. Дания, Швеция и Естония са страните, в които децата са изложени на най-голяма опасност при сърфирането в интернет. Най-обезпокоявани са били децата в Дания (26%), в Естония (25%), в Румъния и Швеция (21%), а най-малко - в Германия (8%), в Португалия (7%) и в Италия (6%). 14% от децата заявили по време на изследването, че са виждали снимки с открито сексуален характер през последните 12 месеца, а една трета признали, че са били "обезпокоявани". Освен това 22% заявили, че са били изложени на потенциално опасно съдържание в интернет, главно съобщения, изразяващи омраза, (12%), съобщения, подкрепящи анорексията (11%), призиви за самоосакатяване (8%), за вземане на наркотици (7%) и за самоубийство (5%). Всички рискове нарастват с възрастта. 13% от децата на 9-10 години са се сблъсквали поне с една опасност. При 11-12-годишните те са 32%, 49% при 13-14-годишните и 61% при 15-16-годишните. Децата влизат в интернет за първи път на все по-ранна възраст - 7 години в Швеция, 8 години в повечето останали страни от Северна Европа. Във всички страни една трета от 9-10-годишните влизат в интернет всеки ден, а при 15-16-годишните те са 77%.
Източник 

Свобода на медиите 2010


Световна класация за свобода на медиите на медийната организация "Репортери без граници" -  България си поделя 70-ото място с Гърция. На първо място по свобода на медиите е Финландия, следвана от Исландия и Холандия.
"Повече от всякога установяваме, че икономическото развитие, реформите на институциите и спазването на основните права не вървят непременно заедно", заяви генералният секретар на "Репортери без граници" Жан-Франсоа Жулиар в коментар на тазгодишната девета поред класация.

"Трябва да бъдат приветствани двигателите на свободата на пресата - Финландия, Исландия, Норвегия, Холандия, Швеция и Швейцария, и да се отдаде почит към решимостта на правозащитните активисти, журналисти, блогъри, които по цял свят храбро защитават правото на критикуване", заяви Жулиар.

От 27-те страни на ЕС 13 са в челните 20 места на класацията. Другите 14 са под 20-о място, а някои от тях са много ниско в класацията - Италия на 49-о място, Румъния на 52-о, а Гърция и България си поделят 70-ото място, отбелязва АФП.

"Обезпокоително е да се констатира, че няколко страни - членки на ЕС, продължават да слизат по-надолу в класацията. Европейските страни спешно трябва да си възвърнат статута на даващи пример", коментира Жулиар.

"Франция губи още едно място и е 44-а след Суринам", казва "Репортери без граници" и отбелязва, че управляващите във Франция "са правили заплашителни, а понякога и оскърбителни изказвания по адрес на медиите".

САЩ са на 20-о място, а Русия е на 140-о след Турция и Етиопия.

В дъното на класацията са Еритрея, Северна Корея, Туркменистан, Иран, Мианма, Сирия, Судан, Китай, Йемен и Руанда. За пръв път от създаването на класацията през 2002 г. Куба не е сред последните десет страни, но все пак заема 166-о място от 178.

"Безпокоим се от втвърдяването на позициите на някои правителства. Руанда, Йемен и Сирия са се присъединили към Мианма и Северна Корея в групата на най-репресивните към журналистите страни на планетата. Тази тенденция не предвещава нищо добро за 2011 г.", коментира генералният секретар на "Репортери без граници".
Източник