събота, 3 юли 2010 г.

Манипулативното въздействие на интернет



"Днес светът е информационно - глобален, под мощното въздействие и обхват на средствата за масова комуникация, материално-техническата унификация и урбанизация. Преходът към Информационно общество няма алтернатива. Това е “нов обществен строй, в който индустриалното общество минава в етап на ново качество на производствените отношения. Обменът на информация се превръща в едно от основните средства за производство. Компютърът и информационните мрежи са негови оръдия на труда.” (Тезис на проект за Национална стратегия за развитие на Информационното общество – ТПНСРИО 1998) Революцията в информационните технологии и преструктурирането на капитализма родиха мрежовото общество с глобализация на икономиката, гъвкавост и нестабилност на труда и виртуална култура."

Алгоритъм на дипломния проект. Учебно помагало


Автор: Милена Цветкова

Дипломният научноизследователски проект завършва подготовката на специалиста в образователно-квалификационните степени “бакалавър” и “магистър” и показва неговата готовност да решава теоретични и практически задачи. Дипломният проект е самостоятелно научно изследване, в което е необходимо авторът да покаже специализирани знания, ниво на информационно-търсеща и научно-организационна култура, умения за самостоятелен анализ, за формулиране на изводи и обобщения и за поднасяне на научни новини. Целта на настоящото помагало по дисциплината “Писане на дипломен проект и работа с източници” е да въведе студентите в методиката и практиката на писменото научно изследване. По време на обучението всеки студент има възможност реално да прилага трайните си теоретични знания по специалността, да добие умения за формулиране на теза, за очертаване на проблемно поле, за проучване на информационни източници и тяхното организиране, за избор на подходящ методологичен инструментариум, за прецизно техническо оформяне на научен текст и готовност за публикуване. Отделя се особено внимание на принципите на научната добросъвестност и научната – авторска и рецензентска етика. В предстоящото изложение ще бъде очертан алгоритъма по реализацията на авторски дипломен проект и ще бъдат представени основните изисквания при написването на студентска дипломна работа. Те са формулирани на основата на опита на няколко страни: Германия, Франция, САЩ, Полша, Русия и разбира се на България. Много от тези изисквания са препоръчителни, но някои се основават на стандарти, които трябва да се спазват до най-малката подробност. Спазването на стандартите БДС и ISO е критерий за висок професионализъм, за експертна подготовка и гарантира добра интерактивност и конвертируемост в международна научноизследователска среда. Януари 2005 г.

Спортна журналистика


Автор: Ефрем Ефремов

"Първият ми спортен материал излезе през септември 1980 г. Беше в илюстрования спортен седмичник „Старт”. Единадесет години от живота си дадох на този престижен вестник, за който се смяташе, че е събрал цвета на спортната журналистика.

В него научих много – от внимателното наблюдаване на подробностите и начина на писане, организиране на материала до макетирането на страниците и работата на метранпажа.

В началото негодувах, че трябва да пиша само за т. нар. масов спорт. След години, когато предавах директно от Уимбълдън или от „Медисън скуеър гардън”, бях доволен, че съм изминал естествения си път на развитие от чирак към калфа. Не знам дали сега съм влязъл в гилдията на майсторите, но дори и да е така, винаги съм мислил, че има още много какво да уча.

Следващите редове са предназначени за студенти, млади колеги и хора, обичащи спорта. Опитал съм се да синтезирам опита и разбиранията си за много от проблемите на спортната журналистика. Съзнателно не давам примери (положителни или отрицателни), защото те са обект на лично възприемане, а държа на колегиалността.
Не съм „последна инстанция на истината” и ще се радвам, ако този труд даде начало на дискусия за ролята и функциите на тази прекрасна професия, наречена спортна журналистика."