Издание на Фондация "Фридрих Еберт".
вторник, 29 юни 2010 г.
сряда, 16 юни 2010 г.
Страницата Million Dollar Homepage продадена
През 2005 г. на Алекс Тю (21 г.) му хрумва гениалната идея да създаде уеб страница от 1 млн. пиксела и да предложи на рекламодателите да купят всеки пиксел за 1 долар. Той търси пари, за да може да продължи образованието си.
Идеята му проработва и създаденият от него сайт The million dollar homepage (www.milliondollarhomepage.com) предизвиква небивал интерес. Стотици световни компании започват да купуват малки пространства в страницата на Алекс. Скоро цялата мрежа от 1000x1000 пиксела е продадена и момчето става милионер. Измерването на пространството в пиксели е непознат дотогава подход за таксуване на онлайн рекламата, който после започва да се използва и от други сайтове. Освен това, мястото за реклама, което Алекс продава, е безсрочно.
Уникалната уеб страница продължава да предизвиква интерес сред потребителите на мрежата. Изумителният й успех все още популяризира нея и създателя й. Когато я отвори, потребителят вижда шарено цветно пано от малки квадратчета и правоъгълничета с различна големина, на които е изписано име или е нарисувано лого. Всеки участък в квадратния килим от 1 млн. пиксела рекламира стоките и услугите на различни компании и препраща към техните сайтове.
На страницата могат да бъдат видяни реклами на E-Bay, Yahoo, хотели в Европа, туристически фирми, онлайн казина, вериги за готова храна и много други. Най-отгоре, в десния ъгъл на сайта има надпис „Продадено!”, който напомня, че Алекс е постигнал целта си и е продал всеки един пиксел от своята мрежа.
вторник, 15 юни 2010 г.
Потребление на интернет през уикендите
Потреблението през почивните дни е специфично. Когато човек не е на работа, той сърфира по-лежерно и отделя повече време на даден сайт. В резултат на това по-посещавани през уикенда са сайтове за запознанства, торент тракерите, интернет портали с развлекателно съдържание. Расте и потреблението на новинарски сайтове.
Wikileaks и свободната информация
Пентагонът и Държавният департамент на САЩ отчаяно се опитват да открият дали Брадли Манинг, офицер от военното разузнаване, е предоставил изключително поверителна дипломатическа информация на Wikileaks - интернет общност от около 800 доброволци кибер експерти, активисти, журналисти и анализатори, превърнала се в трън в очите за правителства и корумпирани корпорации по цял свят, пише в. “Индипендънт”.
Властите в САЩ искат да задържат Джулиан Асандж, основател на уебсайта, станал пионер в разпространяването на информация, която водещите медии не искат или не могат да публикуват.
Ейдриън Ламо, бивш американски хакер, който стана журналист, твърди, че е предоставил на сайта 260 000 поверителни кореспонденции между посолствата.
Пресрелийз за социални медии-2
Тодор Христов от novavizia.com е написал хубава статия за българския пример на Apeiron в създаването на прессъобщения за социални медии.
четвъртък, 3 юни 2010 г.
Писане на ПР текстове за интернет
Писането на PR текстове за интернет има своите специфики, коментира UTalkMarketing.com.
Това дори смело може да се нарече отделна дисциплина, която трябва да се разглежда като различна от писането за останалите видове публика, „облъчвана” през други канали.
Да се пише за онлайн медии е по-трудно, отколкото за други източници заради различните изисквания към текстовете в отделните търсачки и масовата критичност в социалните медии.
1. Напишете каквото искате да кажете в първия параграф. Извадете най-важното в 25 думи. Помнете: първите 5 секунди от четенето на текста в интернет са фатални. След тях читателите или остават докрая или забравят написаното веднага.
2. Поднесете текста като новина. Така я давате наготово на много от журналистите в уеб-медиите и си осигурявате по-голям шанс те да я копират и публикуват. Ако я изпратите на медиите във вид на дълъг текстови файл с много хвалби и разказ за събитието на втората страница, много по-малко новинари ще си направят труда да я прочетат.
3. Открийте подходящия ъгъл. Дори и да правите PR на пчеларски магазин, пак можете да намерите интересното, вълнуващото и различното във вашия продукт. Всички любопитни особености се наричат „примамка за препратки” (link bait) и могат да доведат до лавина от копиране и препращане на линка към текста ви от сайт на сайт, в програмите за комуникация като Skype, ICQ и MSN и в социалните мрежи.
4. Съкратете дистанцията между ключовите думи и фрази в текста ви, като пишете с прости изречения. Това означава да избягвате използването на „и”, „а”, „ако”, „като”, „защото” и др.
5. Пишете правилно. Думите с правописни грешки доста по-трудно могат да излязат като резултат от търсенето в Google.
6. Избягвайте да поставяте в прессъобщенията си HTML или други уеб-маркери. Повечето от тях се преразпределят от RSS емисии и други методи. Затова форматирането може да се обърка и да повредите функционирането на собствения си линк.
7. Когато публикувате текст в корпоративен сайт, обобщавайте. Така много сайтове впоследствие ще могат да публикуват обобщението ви и да го сложат като начало на препратка към целия текст, публикуван от вас в сайта.