неделя, 24 октомври 2010 г.

Кибернасилието 2


Един на всеки осем младежи в Европа е бил смущаван от нещо в интернет, главно сексуално съдържание или изразяващи омраза съобщения, сочи осъществено през август изследване на европейската мрежа "EU kids online".

23 420 младежи, използващи интернет, на възраст между 9 и 16 години са участвали в изследването в 25 страни членки на ЕС за опасностите в мрежата - порнография, тормоз, получаване на съобщения със сексуален характер, контакти с непознати, срещи в реалния живот с тези непознати, кражба на лични данни. 12% заявяват, че са били обезпокоени от нещо, от които 9% на възраст между 9 и 10 години, уточняват авторите на изследването. "Повечето деца не споменават конкретен проблем или безпокойство в интернет", подчертава документът. Дания, Швеция и Естония са страните, в които децата са изложени на най-голяма опасност при сърфирането в интернет. Най-обезпокоявани са били децата в Дания (26%), в Естония (25%), в Румъния и Швеция (21%), а най-малко - в Германия (8%), в Португалия (7%) и в Италия (6%). 14% от децата заявили по време на изследването, че са виждали снимки с открито сексуален характер през последните 12 месеца, а една трета признали, че са били "обезпокоявани". Освен това 22% заявили, че са били изложени на потенциално опасно съдържание в интернет, главно съобщения, изразяващи омраза, (12%), съобщения, подкрепящи анорексията (11%), призиви за самоосакатяване (8%), за вземане на наркотици (7%) и за самоубийство (5%). Всички рискове нарастват с възрастта. 13% от децата на 9-10 години са се сблъсквали поне с една опасност. При 11-12-годишните те са 32%, 49% при 13-14-годишните и 61% при 15-16-годишните. Децата влизат в интернет за първи път на все по-ранна възраст - 7 години в Швеция, 8 години в повечето останали страни от Северна Европа. Във всички страни една трета от 9-10-годишните влизат в интернет всеки ден, а при 15-16-годишните те са 77%.
Източник 

Свобода на медиите 2010


Световна класация за свобода на медиите на медийната организация "Репортери без граници" -  България си поделя 70-ото място с Гърция. На първо място по свобода на медиите е Финландия, следвана от Исландия и Холандия.
"Повече от всякога установяваме, че икономическото развитие, реформите на институциите и спазването на основните права не вървят непременно заедно", заяви генералният секретар на "Репортери без граници" Жан-Франсоа Жулиар в коментар на тазгодишната девета поред класация.

"Трябва да бъдат приветствани двигателите на свободата на пресата - Финландия, Исландия, Норвегия, Холандия, Швеция и Швейцария, и да се отдаде почит към решимостта на правозащитните активисти, журналисти, блогъри, които по цял свят храбро защитават правото на критикуване", заяви Жулиар.

От 27-те страни на ЕС 13 са в челните 20 места на класацията. Другите 14 са под 20-о място, а някои от тях са много ниско в класацията - Италия на 49-о място, Румъния на 52-о, а Гърция и България си поделят 70-ото място, отбелязва АФП.

"Обезпокоително е да се констатира, че няколко страни - членки на ЕС, продължават да слизат по-надолу в класацията. Европейските страни спешно трябва да си възвърнат статута на даващи пример", коментира Жулиар.

"Франция губи още едно място и е 44-а след Суринам", казва "Репортери без граници" и отбелязва, че управляващите във Франция "са правили заплашителни, а понякога и оскърбителни изказвания по адрес на медиите".

САЩ са на 20-о място, а Русия е на 140-о след Турция и Етиопия.

В дъното на класацията са Еритрея, Северна Корея, Туркменистан, Иран, Мианма, Сирия, Судан, Китай, Йемен и Руанда. За пръв път от създаването на класацията през 2002 г. Куба не е сред последните десет страни, но все пак заема 166-о място от 178.

"Безпокоим се от втвърдяването на позициите на някои правителства. Руанда, Йемен и Сирия са се присъединили към Мианма и Северна Корея в групата на най-репресивните към журналистите страни на планетата. Тази тенденция не предвещава нищо добро за 2011 г.", коментира генералният секретар на "Репортери без граници".
Източник 

четвъртък, 7 октомври 2010 г.

10 емоционални послания


Най-важните емоционани послания според Susan Gunelius:

1. Страх. Страхът е чувство, което може да се използва широко в маркетинговите послания. Застрахователните компании често апелират към емоцията на страха.
2. Вина. Потребителите лесно се повлияват от съобщения, които предизвикват емоции за вина. Нестопански организации задействат успешно чувството за вина с послания като "Не им позволявайте да страдат повече."
3. Доверие. Доверието е един от най-горещите тенденции в областта на маркетинга. Финансовите компании са начело със съобщения като "няма скрити такси."
4. Стойност. Стойността е друга гореща тенденция в областта на маркетинга. Например, рекламни съобщения, които казват "Ако намерите по-добра цена за същия продукт, ние ще ви върнем парите", са ефективни в провокирането на чувства, свързани със стойност.
5. Принадлежност. Малко хора наистина искат да са сами. В човешката природа е да желаеш да принадлежиш към група, а клиентите често купуват продукти, в опит да се чувстват част от определена група. Много компании ефективно апелират към желанията на потребителите за принадлежност, като се използват послания като "Вие сте част от семейството."
6. Конкуренция. Много потребители имат желание да се чувстват равни или по-добре от връстниците си. Копие като "Накарай ги да желаят" е чудесен пример за съобщение, което предизвиква чувства за конкуренция.
7. Незабавно удовлетворение. Живеем в свят, в който хората очакват незабавно удовлетворение във всички аспекти на живота си. Съобщенията, които се грижат за това чувство, се възприемат положително от потребители, чиито желания са били незабавно удовлетворени. Ефективни са думи като сега, днес, за един час или по-малко, в рамките на 24 часа, и т.н. са добри емоционални стимули за незабавно удовлетворение.
8. Лидерство. Голяма част от потребителите желаят да бъдат водещи при опитването на нови продукти. Тази публика реагира силно на маркетинговите послания към чувства, свързани с лидерството. Съобщения, които ги карат се чувстват първи или контролиращи, са силни за тази публика. 
9. Популяризиране на тенденция. Много потребители искат да се чувстват готино или модерно. Вариации на "всички готини деца го правят" могат да се използват за широка гама от продукти и услуги на още по-широка аудитория. Известният рекламен спот на Gatorade с участието на Майкъл Джордан и апела "Бъди като Майк" е идеален пример.
10. Време. В 21-ви век хората са заети повече от всякога. Затова те желаят повече свободно време, за да преследват лични интереси, да прекарват повече време със семейството и приятелите си, и т.н. Апелите към свободното време са особено ефективни.

събота, 2 октомври 2010 г.

"Прозрачни съдби" - реализацията



Яница Маринова пред bTV: "Филмът е студентски проект, като идеята бе родена в моя мозък още преди 2 години. Искам силно да отбележа, че екипът, с който работих сме абсолютни ентусиасти. На никого не се заплаща, филмът се прави с много малко пари, но желанието, което бликаше от нас наистина беше огромно. То не можеше да се опише с думи, цялата тази емоция, която изживяхме на снимачната площадка беше наистина невероятна”.