вторник, 27 септември 2011 г.

Нови медии - нови мобилизации

Сборникът "Нови медии - нови мобилизации" е със съставители проф. Ивайло Дичев и доц. Орлин Спасов, издание на Институт "Отворено общество". В изследването са представени начините за използване на онлайн пространството за целите на различни мобилизации: от предизборни кампании на партиите, през акции на граждански движения, до спонтанни действия на групи в интернет за защита на всевъзможни каузи.
Авторите анализират отношението между традиционните  форми за мобилизиране чрез институциите и активизма, залагаш на хоризонтални комуникации чрез новите медии.

петък, 8 юли 2011 г.

Европейски комуникационен мониторинг 2011

Резултати от проучване на състоянието на PR в 43 държави, проведено от Европейската асоциация за обучение и изследване на PR (EUPRERA) и Европейската асоциация на комуникационните директори (EACD) “Мониторинг на комуникациите в Европа 2011”. Анкетирани са 2,209 комуникатори. 
Важен извод от изследването е, че специалистите (42 %) намират термина PR за дискредитиращ професията. Част от причините за това те откриват в негативните конотации на професията в медиите. Посочват алтернативни названия като: корпоративни комуникации (68 %), стратегически комуникации (61 %) и комуникационен мениджмънт (56 %). 
Справянето с дигиталната еволюция и социалните мрежи продължава да бъде най-важното предизвикателство пред комуникационните професионалисти (55 %), докато 44% идентифицират “свързването на комуникационните усилия с бизнес целите” като топ предизвикателство.
Кои сфери и квалификации ще са важни за бъдещето на PR професионалистите:
  • Ефектите на традиционните и новите медии (83%);
  • Изграждането на взаимоотношения (82%);
  • Комуникационни технологии (80%);
  • Владеенето на умения като говорене/презентиране пред публика (79%);
  • Обучение и подготовка (75%).
Проучването е проведено от изследователска група от учени от 11 страни. 
Самият доклад в PDF формат (139 стр.)





сряда, 6 юли 2011 г.

Блогопедия

Проектът „Блогопедия” обединява дванадесет известни български блогъри, които работят в различни професионални сфери.
Книгата „Блогопедия” е уникален проект в българската блогосфера.
Тя ще ви разкаже  защо хората, партиите и фирмите правят и развиват блогове. Как да проектирате дизайна и съдържанието на блога си. Какво трябва да направите, за да излезе той на бял свят. Как да обявите на другите за съществуването му. Как да откриете приятели, съмишленици и клиенти с блога си. Как да печелите пари и да влияете на другите.


сряда, 22 юни 2011 г.

Виртуалните общности

Онлайн версия на книгата на Хауърд Рейнголд (Howard Rheingold) The Virtual Community.
The Virtual Community: Homesteading on the Electronic Frontier
by Howard Rheingold
Publisher: Perseus Books 1993
ISBN/ASIN: 0201608707
ISBN-13: 9780201608700
Number of pages: 325
Description:
Howard Rheingold has been called the First Citizen of the Internet. In this book he tours the "virtual community" of online networking. He describes a community that is as real and as much a mixed bag as any physical community -- one where people talk, argue, seek information, organize politically, fall in love, and dupe others. At the same time that he tells moving stories about people who have received online emotional support during devastating illnesses, he acknowledges a darker side to people's behavior in cyberspace.




вторник, 7 юни 2011 г.

Медиите и политиката


Лозанов, Георги и Орлин Спасов (съст.) Медиите и политиката. София: Фондация “Медийна демокрация”, Фондация “Конрад Аденауер”, 2011.
ISBN 978-954-92318-3-0
с ъ д ъ р ж а н и е
Уводни думи - Матиас Барнер
От съставителите - Георги Лозанов и Орлин Спасов
Георги Лозанов
Законът, този добър дядо на медиите
Тотка Монова
Предефиниране на социалните роли: медийни герои и сюжети на прехода
Ивайло Дичев 
Фигуралният свят. Изместване и сгъстяване в медиите
Нели Огнянова
Политическата реклама в медиите
Калина Петкова
Българската телевизионна публичност: възходът на жълтата политика
Георги Савчев
Живот и смърт в българското радио: травми и политическа идентичност в етера
Елена Колева
Ангажираните пиксели: политическата визуалност във всекидневниците
Марина Кирова
Българската блогосфера: политическа (не)употреба
Ели Александрова
Метаморфози на гражданското общество и политиката: от Ганковото кафене до Facebook
Юлия Роне
Vbox7: политика домашно производство
Мая Цанева
Правителството и европейските въпроси в дискурса на интернет медиите: сравнителен анализ на официалните и независимите гледни точки
Гергана Куцева
Новите реалности: „медиатизиране” на политиката или „политизиране” на медийното съдържание
Николета Даскалова
Новинарската стойност на политическите субекти
Орлин Спасов
Медиите и политиката: залезът на четвъртата власт?
Приложение:
Агенция Маркет Линкс
Media Index: наблюдение на медиите
За авторите

Образованието по журналистика в Югоизточна Европа

Медийната програма за Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер” и фондация „Медийна демокрация” организират международна конференция „ОБРАЗОВАНИЕТО ПО ЖУРНАЛИСТИКА В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА: ОСНОВА ЗА ПРОФЕСИОНАЛИЗЪМ В МЕДИИТЕ”.

Събитието ще се състои на 10.06.2011 г., петък, от 10:00 часа, в Хотел Арена ди Сердика (ул. Будапеща 2-4, София).


Програмата

сряда, 4 май 2011 г.

Телевизията за деца


"Телевизията за деца между пазарната логика и обществената мисия"
Автор: д-р Катя Михайлова Изд. М-8-М, София, 2011. Стр. 336. ISBN 978-954-8177-52-8

Как съвременната телевизия да бъде по-малко риск и повече загрижен приятел на българските деца?
Как да бъде в помощ на семейството и училището?
Как да помага в общото усилие децата да бъдат добре възпитавани и заредени с позитивна енергия и ценности?
Как да се намери добрата пропорция и баланс в телевизията за деца, с мисъл за новите поколения и обществото като цяло?

понеделник, 18 април 2011 г.

Изследване "Правила за рекламата"

Изследване върху Правила за рекламата и тяхното въздействие съгласно новата Директива за аудиовизуалните медийни услуги
Резюме: Това кратко изследване, проведено за Европейския парламент от KEA European Affairs, предоставя общ преглед на няколко въпроса, свързани с новите разпоредби относно рекламата и в частност пласирането на продукти. То прави оценка на настоящото положение с транспонирането на Директивата за аудиовизуалните медийни услуги в държавите-членки по отношение на правилата за пласиране на продукти и предоставя информация относно възможното развитие на европейския пазар за пласиране на продукти.
Изследването също така обръща внимание на въздействието от рекламата върху децата и прави оценка на евентуалната ефективност на мерките за саморегулиране (кодекси за поведение) по отношение на рекламата, насочена към деца.

Виртуалната реалност

virtu

петък, 15 април 2011 г.

Нямо кино от Google



По повод 122-ата годишнина от рождения на великия Чарли Чаплин, Google направи кратко филмче в стилистиката на нямото кино.

сряда, 23 март 2011 г.

Копирайтинг за уеб

© 2011 Петко Димов
Българите сме втори в Европа по най-голямо ДДС за книги и купуваме средно по една книга годишно, докато на Запад купуват 12, а в Норвегия 25 книги. Това обаче не ни пречи да четем и да сме любознателни към околния свят. В подкрепа на горната теза книгата се предлага напълно БЕЗПЛАТНО.

петък, 18 февруари 2011 г.

Вестници и вестникари


Тази българска книга на словото е най-главният учебник по журналистика, нашите бележити предшественици са най-добрите ни учители и по професионално майсторство, и по гражданско поведение.
Всеки от вас, млади колеги, би трябвало да живее с амбицията не само отлично да познава тази българска книга на словото, но и да остави в нея свой знак, своя дума, свое изречение, а защо не и цяла страница?
Казано е: „Кой, ако не ти, кога, ако не сега!“

Слово, произнесено през май 2005 г.
пред студенти по журналистика
в Софийския университет
„Св. Климент Охридски“

четвъртък, 3 февруари 2011 г.

Наръчник за независима журналистика

Настоящото ръководство обхваща тънкостите, които всеки професионален журналист трябва да усвои -  проучвания, писане, редактиране на заглавия, избор на графика. Подробно са разгледани печатът, радиото, телевизията,  уеб-базираните форми. 
Автор: Дебора Потър (Deborah Potter) 

събота, 29 януари 2011 г.

Информирайки се до смърт

Нийл Постман (1931–2003) е американски професор, медиен теоретик и културен критик, най-известен с книгата си Забавлявайки се до смърт (1985).

Великият английски драматург и социален философ Джордж Бърнард Шоу отбеляза веднъж, че всички професии са конспирации срещу обикновените хора. Той искаше да каже, че хората, които принадлежат към елитни занятия – лекари, юристи, учители и учени – защищават своя статус чрез създаването на специални лексики, които са неразбираеми за обикновената публика. Този процес не позволява на хора отвън да разберат какво и защо вършат хората от професията – и защищава посветените от щателно проучване и критика. Професиите, с други думи, изграждат заплашителни стени от технически жаргон, отвъд които любопитното чуждо око не може да проникне.
За разлика от Джордж Бърнард Шоу аз не възразявам срещу това, тъй като считам себе си за професионален учител и ценя техническия жаргон толкова, колкото и всеки друг човек от професията. Но аз не възразявам и срещу това да се позволява от време на време на някого, който не познава тайните на моята професия, да влезе във вътрешните помещения и да изрази едно необразовано гледище. Такъв човек може понякога да изрази едно свежо мнение или, още по-добре, да види нещо по начин, който професионалистите са пропуснали.

Вярвам, че съм бил поканен на тази конференция точно за тази цел. Аз не разбирам особено много от компютърни технологии, не повече от средния човек – което не е особено много. Не разбирам нещата, които вълнуват един компютърен програмист или учен – и, разглеждайки описанията на презентациите за тази конференция, аз откривах, че всяка следваща от тях изглежда още по-мистериозно от предишната. Така че аз мога ясно да бъда определен като външен човек.

сряда, 26 януари 2011 г.

Ефектът YouTube

Добре дошли в света на ефекта YouTube. Видеоклипове, които най-често са дело на частни лица, светкавично се разпространяват по целия свят чрез уебстраници като YouTube, Google Video и други. Всеки месец 20 милиона души посещават YouTube, като гледат 100 милиона видеоклипа на ден. В сайта всекидневно се публикуват 65 хиляди нови видеоматериала. Повечето от тези филмчета са фриволни, произведени са от и за тийнейджъри. Някои обаче са сериозни. YouTube включва видеоклипове, произведени от терористи, от защитници на човешки права и от американски войници в Ирак. Някои показват инциденти, които имат политически последствия, или документират важни тенденции, като например глобалното затопляне, нелегалната емиграция и корупцията. Някои видеоматериали разкриват истини. Други разпространяват дезинформация, пропаганда и отявлени лъжи. Всичко това е част от ефекта YouTube.
 
Автор: Мозес Наим 

Социалните медии и мрежи през 2010


Използването на социални мрежи и медии през 2010 г.:
YouTube факти
  • Най-популярното видео в YouTube е клипът към песента на Justin Bieber – Baby, с над 374 403 983 прегледа.
  • YouTube получава по над 2 милиарда прегледи всеки ден.
  • Всяка минута в YouTube се ъплоудват по 24 часа видео от потребители.
  • 70% от потребителите на YouTube са американци.
  •  Повече от половината потребители на сайта са под 20-годишна възраст.
  •  За да изгледаш всички клипове в YouTube, ще са ти нужни 1000 години.
  •  YouTube може да се гледа в 19 страни и е преведен на 12 езика.
  • Музикалните клипове са 20% от общото съдържание на клипове в YouTube.

    От статистика на прес-центъра на YouTube
Факти за блогове
  • Съществуват над 181 милиона блога.
  • 34% от блогърите пишат за дадени продукти или услуги (мнения).
  •  60% от блогърите са на възраст между 18 и 44 години.
  •  Един на 5 блогъра ъпдейтва блога си всеки ден.
  •  2/3ти от блогърите са мъже.
  •  Корпоративните блогове са 14% от общия брой блогове в Интернет.
  •  15% от блогърите прекарват по 10 часа седмично в блогинг.
  •  Повече от половината блогъри са женени/омъжени и/или родители.
  • Повече от половината блогъри имат повече от един блог.

    Статистика: Technorati 
Източник: Невероятни факти за социалните мрежи през 2010 г.

Туитър - най-оперативната медия*


*Няколко подбрани цитата от статията "Twitter съобщи първи новината, руснаците го/се обявиха за най-честната медия" (Дневник.бг) за това как са реагирали различните медии при атентата на "Домодедово":

 1. "...новината за атентата е тръгнала от потребител на Twitter, идентифициран като likhtenfeld и регистриран като Иля Лихтенфелд. За няколко часа той беше последван от нови над 2000 потребители."

2.  "Туитър първи съобщи за този атентат. Така беше и при атентатите в метрото. Ние с вас сме най-честната и оперативна медия."

3. "В първите минути след взрива, редом с паниката сред потребители на социалната медия започна подаването на полезна информация както за намиращите се на летището, така и за техни роднини, близки и доброволци, които искаха да окажат всякаква помощ."

4.  "Скорост на разпространение на информацията: Twitter ~5 минути, радио ~30 минути, Lenta.ru ~1 час, тв ~2 часа", пък негодуваше Lelyak. Гневът на интернет общността се насочи към руските медии, защото "CNN и BBC пускат извънредни емисии за ситуацията в Домодедово, а нашата ТВ продължава да весели и забавлява електората".