ABC News разпространи непубликувани досега снимки от атентата на 11 септмеври 2001 г. Телевизионната корпорация ги е получила от полицията на Ню Йорк съгласно закона за достъп до информация.
събота, 27 февруари 2010 г.
Нови снимки от 11 септември
ABC News разпространи непубликувани досега снимки от атентата на 11 септмеври 2001 г. Телевизионната корпорация ги е получила от полицията на Ню Йорк съгласно закона за достъп до информация.
Социални дистанции и етнически стереотипи
Изследването има за цел да тества хипотезата за българската толерантност като измери, съпостави и обясни социалните дистанции към някои от етническите групи, живеещи в страната. Изследването проверява доколко толерантността е присъща черта на българина и доколко - мит, като поставя два основни въпроса: "Съществуват ли расови и етнически предразсъдъци, скрити зад маската на толерантността?" и "Ако българите са толерантни към т. нар. "традиционни малцинства" - турци, роми, арменци, евреи, доколко са толерантни към новите имигрантски общности, появили се през последните години?"
Автор на изследването е социологът Алексей Пампоров.
четвъртък, 25 февруари 2010 г.
Как се пише блог статия
Как се пише блог статия представя накратко най-добрите практики в писането, илюстрирани от примери и снимки.
Това е една безплатна е-книга на Димитър Николов, която ще помогне на новаторите в блогването да създават лесно за четене и добре изглеждащо уеб съдържание.
Книгата (или ръководството) ще ви помогне при:
- търсенето и събирането на информация
- създаване на заглавие
- самото писане
- избора на изображение, което да илюстрира вашата статия
сряда, 24 февруари 2010 г.
Най-влиятелните уеб 2.0 проекти
1. www.google.com/ig. Google стартира като опростена търсеща машина, която прерастна в широка мрежа от сайтове и услуги включващи Gmail, Google Maps, Google Docs, Google Talk, Google Desktop, AdWords, Analytics, Picasa, Google Earth и други. Думата „Google“ е добавена в речник през 2006г като глагол, означаващ „използвам търсачката Google, за да намеря информация в интернет“. iGoogle проекта на Google се оказва голяма стъпка на уеб 2.0 сцената.
2. www.flickr.com. С появата на модерното уеб 2.0 съдържание, една от първите форми на медия, представляваща общество, което генерира съдържание бяха снимките. С популярността на блоговете, хората започнаха да желаят да споделят своите преживявания не само в текстова форма, но и като снимков материал. Така, тази форма на визуално изразяване стана значим аспект на интернет. Flickr представи възможността за качване на снимки и споделяне им със целия свят.
3. www.facebook.com. В естествения ред на технологична еволюция, винаги има „нов“ проект, който дебютира като подобрена версия на вече съществуващ. За MySpace, естествената еволюция бе Facebook. В последните години, MySpace се превърна в място, използвано за социални престъпления, включващи дебнене, възползване от деца, сексуалност и други форми на разврат. Това, което Facebook предложи бе директна, минималистична, достъпна социална мрежа, която почисти там, където MySpace бе направил бъркотия. Със своите силни протоколи за лична сигурност и липса на хаос при профилите, Facebook бързо стана популярен инструмент за социални контакти.
4. www.myspace.com. Като говорим за MySpace… Издигайки се от популярността на други социални мрежи като Melodramatic, LiveJournal и Friendster, MySpace се издигна до главна социална мрежа на 21 век. Тя предложи доста нови функции, които я направиха уникална, включително писането на HTML директно в профила, за придаване на желания облик. След добавянето на съдържание като Music, Videos, Personals, Forums и Games, MySpace се превърна във център за съдържание, генерирано от потребителите. Както казахме в номер 3, Facebook, разбира се, беше естествената еволюция на тази лудост по социалните мрежи, стартирана от MySpace.
5. www.youtube.com. Технологична еволюция продължи, когато видеото намери своето място в интернет. Следвайки стъпките на Flickr, YouTube предложи на потребителите да качват видео в интернет и да го споделят със останалите потребители. Можете дори да копирате и сложите код на видеото във вашия сайт, например MySpace профил, което също помогна за персонализирането на социалните мрежи.
6. www.blogger.com. Днес, Blogger е част от мрежата на Google, но не винаги е било така. Blogger стартира през 1999г, като блог инструмент, който по това време имаше малко комерсиални цели. Както и да е, с чисто новия инструмент за креативно изразяване, който е достъпен сега, Blogger излетя нагоре като ракета. С милиони блогове и по един нов блог всяка минута, Blogger без съмнение проправи пътя на модерна блогосфера.
7. wordpress.org. Хранейки се от популярността на блогосферата, в лицата на Blogger, LiveJournal и MovableType, Wordpress бе представена като пакет от файлове, който могат да се инсталират на сървър и да служат за персонален блог или уебсайт. С актуалното нарастване на броя на уеб дизайнерите и програмисти, почитатели на ‘направи си сам’, това изглеждаше като следващата логична стъпка за интернет потребилите, които се приспособяваха към генерирането на съдържание от тях. С неговата опростеност, ползваемост и уеб 2.0 функционалност, Wordpress стана хит за нула време.
8. www.wikipedia.org. ищо не дава по-ясен пример за съдържание, генерирано от потребителите, от Wikipedia. Като енциклопедия, която всеки може да редактира, Wikipedia е огромна колекция от информация, изпратена, редактирана и потвърдена от потребителите. Като можеби най-големият съвместен проект в света, сайта има повече от 900,000 уникални посещения всеки ден и един от най-често споменаваните сайтове из интернет.
9. Yahoo. Yahoo бе един от първите играчи в играта на търсещите машини. Те се установиха като силна мощ преди Google да станат толкова величествени, колкото са днес. Както и да е, дължим благодарение на Yahoo за това, че стартираха универсалния сбор от интернет услуги, който сега се предлага в сайтове като MSN и iGoogle.
10. digg.com. С толкова много блогове и сайтове за новини и онлайн видео и други ресурси, нямаше ли да е хубаво, ако има място, където да имаме достъп до всикото това съдържание наведнъж? Е, има такова място и това място е Digg. Толкова много сайтове предлагат някакво съдържание онлайн, а и с голямото разпространение на RSS емисиите, вече е по-лесно от всякога да се създаде проект, който да дава достъп до тези сайтове. Потребилите могат да добавят връзки към сайт, който другите потребители да видят и според популярността на връзката, тя ще стане дори по-популярна или ще остане в неизвестност. Съдържанието, генерирано от потребители никога не е било толкова лесно за споделяне.
11. www.ilike.com. Без съмнение, революцията при споделянето на музика на 21ви век бе стартирана от дебюта на оригиналния Napster. Той представи на потребителите интернет търговията с музика и показа на света колко съществен е Интернет за музикалната индустрия. Napster бе очевидно закрит, но духът му е жив под формата на сайтове като iLike. iLike е социална мрежа, ориентирана около музиката, която въплъщава идеята за съдържание, генерирано от потребителите. Потребителите могат да свалят песни, както от нови, така и от вече установени артисти. iLike се откроява от останалата част на музикални сайтове, заради своята уникална уеб 2,0 функционалност. Не само че е самостоятелен уебсайт, но също така има и Facebook приложение, iTunes разширение, както и разширения, които позволяват на потребителите да останат постоянно свързани със света чрез музиката.
12. www.amazon.com. Интернет отвори много врати, но нито една толкова по-печеливша от онлайн магазините. Amazon представлява цяла ниша на сайтове в жанра на електронната търговия. Интернет продажбите скочиха до небето след появата на онлайн пазаруването и дори стават сравними с продажбите в магазините извън интернет. Amazon е арена на съдържание, генерирано от потребителите и достъпност, която дава възможност на хората възможността да купят почти всичко, което те искат от един от най-големите търговски пазари в света.
13. www.ebay.com. Когато стартира през 1995 г., eBay бе уеб 2.0 преди термина уеб 2.0 дори да съществува. EBay въведе онлайн аукционите в Интернет по такъв начин, който никой не беше виждал. Днес, сайтът има близо 170 милиона потребители и в момента е най-големия аукционен сайт в света. Откакто eBay притежава PayPal и Skype, можете да считате това за тройна заплаха.
14. twitter.com. Twitter е социална мрежа, която премества фокуса далеч от масивните профили и странични функции и осигурява подчертано използване на качествата на съвременните мрежи. Като средство за размяна на коментари, Twitter ви позволява да запазвате протичащи разговори и поддържате връзка с приятели и случайни потребители.
15. creativecommons.org. С възхода на съдържанието, генерирано от потребителите в интернет, съвсем естествено е, че потребителите ще искат да предпазят съдържанието, което създават, така че да се предотврати кражбата на интелектуална собственост. Creative Commons предлага точно това. С многото уеб 2.0 елементи в себе си, CC позволява на потребителите да заявят „някои права запазени“ за своите проекти и съдържание. В среда, в която законите за авторски права често не се прилагат, освежаващо е да има елемент на уеб 2.0 защита в Интернет.
Децата и телевизията
Марта Николова / сп. "Тема"
Тв-програмата е социален фактор
"Спокойно, това не отговаря на истината - е новото мнение на специалистите в областта на медиите. - Децата трябва да гледат телевизия, за да израснат компетентни и знаещи!"
Някои учени са още по-радикални: "Опасно е в днешно време да се забранява на децата да гледат телевизия! Телевизията е важен социален фактор!"
вторник, 23 февруари 2010 г.
Масовите комуникации в информационното общество
вторник, 16 февруари 2010 г.
понеделник, 15 февруари 2010 г.
Психология на рекламните комуникации
Дипломна работа на тема: "Психология на рекламните комуникации. Мотивационни и психоаналитични теории".
Най-свързаните не са най-влиятелни разпространители на информация в социалните мрежи
Ако се занимавате с маркетинг и особено ако маркетинговите ви планове включват модерните медии, онлайн канали и в частност социалните мрежи, това е доста важна новина за вас. Индивидите, които са най-свързани, т.е. имат най-много връзки, далеч не са най-влиятелните, когато става дума за разпространяване на информация и мнение в социалните мрежи.
Изследователят Максим Кицак от университета в Бостън и неговият екип са установили, че в социалните мрежи някои особи имат доста по-голям брой връзки от други. Дотук изненада няма – особено за участниците в социалните мрежи. Учените нарекли тези индивиди „хъбове“ на социалните мрежи.
Но Кицак и екипът му предположили, че тези по-свързани личности би трябвало да играят по-значителна роля в това как информацията се разпространява в общността. И с изненада констатирали, че всъщност изобщо не е така
„Обратно на всеобщото схващане тези „хъбове“ в социалните мрежи са малко надценени. Реално най-влиятелните разпространители на информация в социалните мрежи не съответстват на най-свързаните хора“, казва Кицак.
Има различни сценарии, при които дори и най-добре свързаните хора в социалните мрежи могат да имат малко или нищожно въздействие върху разпространението на информация. Например, казва Кицак, ако един такъв „хъб“ се намира в периферията на един „клон“ в социалната мрежа, той ще има минимално въздействие в процеса на разпространение на дадена информация.
неделя, 14 февруари 2010 г.
Най-добрите снимки на "Дневник'' за януари
Преглед на свободата на печата в света 2009
REUTERS/Stringer
Доклад "Преглед на свободата на печата в света" на Международния медиен институт (ММИ) Виена. ММИ обединява главните редактори на водещи медии в 120 страни.
Общо 110 журналисти са били убити през 2009 г. Най-опасният район в света е Азия, където миналата година са били убити 55 журналисти. Само във Филипините жертвите сред журналистите миналата година са били 38. Още осем журналисти за загинали при взрива от насилие в Пакистан след началото на военната операция на правителствените войски срещу талибаните в района покрай границата с Афганистан. Трима журналисти са били убити и в Афганистан.
На второ място е Латинска Америка с 28 жертви, посочват авторите на доклада. Миналата година в Африка са загинали 14 журналисти. Жертвите в страните от Близкия изток са били шест, от които четирима са работели в Ирак.
Най-добрата снимка на World Press Photo за 2009
Снимка на италианеца Пиетро Мастурцо е обявена за най-добрият кадър за 2009 г. от журито на конкурса World Press Photo.
Тя е направена на 24 юни в Техеран и изобразява жени, скандиращи от покрива на сграда по време на протестите след президентските избори в Иран.
Снимката е част от репортаж за нощите, в които над иранската столица се чуваха скандирания на недоволните от управлението, прибрали се от дневните протести и сблъсъците с полицията.
Като цяло репортажът е награден с първо място в категорията People in the News.
Членът на журито Гай Тилим коментира за снимката на Мастурцо: "Трудността при снимането на конфликтни ситуации е да се направи портрет на паралелния живот, на хората, живеещи своя живот. Тази снимка е успяла много добре да съчетае двата елемента, да даде контекст на конфликта - и именно това е Свещеният граал на фотографията".
Интерактивни социални мрежи
Kултурни последици от разространение на социалния софтуер:
1. Основните компютърни умения на следващите поколения ще бъдат на значително по-високо равнище.
2. Комуникационните умения се развиват, но не се променят съгласно очакванията. Например, 1/5 от населението на САЩ, е функционално необразовано от гледна точка на новите медии.
3. Професионалната компетентност става повече достъпна и видима за всички, в зависимост от качествотто на вашия „блог” или анализ на профисионалната ви биография от центъра по изучаване на е-биографиии/технологията Zoominfo.
4. Вашият личен живот също е видим- потенциални работодатели могат да направят справка за вашето име, фотоси, партньори, с помоща на софтуер като Riya.
5. Хората стават по-добри и по-умели за изграждане на собствени социални мрежи.
вторник, 2 февруари 2010 г.
Най-добрите корпоративни блогове в България 2009
ITD Network връчи наградите в конкурса "Най-добрите корпоративни блогове в България 2009".
Първа награда е за блога на Първа инвестиционна банка.
Блогът на Белчо Христов е на второ място в крайното класиране.
Трета награда е за Стеник груп.
понеделник, 1 февруари 2010 г.
Атомна експлозия по телевизията
Снимка: Associated Press
На 1 януари 1951 г. зрителите на калифорнийската телевизия KTLA, имали късмета да са пред екрана на приемниците си около пет и половина сутринта, стават на живо свидетели на един от най-впечатляващите и смъртоносни феномени, създадени от човешка ръка – атомна експлозия в равнината Френчмън, в близкия щат Невада.
"Имахме доста висок рейтинг за 5:30 сутринта", спомня си години по-късно репортерът на телевизията Стан Чеймбърс, който е част от екипа, излъчил на живо взрива на ядреното устройство. "Стояхме в ефир, изчаквайки правилния момент, и изведнъж се видя блясък. Хората го гледаха, Джил (друг член на екипа) го описа, Лейн говори за него и това бе нашето предаване. Виждаше се само заслепителна светлина. Изглеждаше нереално. А нямахме и видеолента. Намаше как да кажеш "да видим повторение", разказва ветеранът журналист, цитиран от сайта на сп. Wired.
Източник: Дневник.бг