вторник, 26 януари 2010 г.

Маркетинг на мълвата


Първа и втора глава от книгата на Марк Хюз “Бъзззз маркетинг: Маркетинг на Мълвата”, издадена от издателство “Инфодар” през 2008 г.

Марк Хюз е изпълнителен директор на kонсултантската фирма Buzzmarketing, на радиошоуто Тhe Buzz Factor. Изнася лекции за маркетинга на мълвата и е бивш директор в Half.com/ еВау, РерsiCо и Рер Воуs.

  • Какво представлява маркетингът на мълвата?
  • Можете ли да си позволите да не маркетирате чрез мълвата?
  • Кои са шестте тайни за създаване на убийствена мълва?
  • Подробно описани казуси за успешен бъз маркетинг

Поколението XD


В мащабно паневропейско проучване американската развлекателна компания Disney съвместно с агенцията за маркетингови изследвания TNS разкрива надеждите, страховете и стремежите на децата между 8 и 14 години.

Изследването е проведено онлайн сред 3020 респонденти от Великобритания, Германия, Франция, Испания, Италия и Полша, като включва задълбочени интервюта с експерти, които работят с деца и могат да обяснят поведението и навиците им. Глобален лидер в развлекателната индустрия, Disney поръчва мащабната анкета заради стартирането на поредния си тв канал Disney XD в портфолиото си от 98 телевизии (достъпни в 167 държави на 32 езика), насочени към децата и техните семейства. Той е таргетиран тъкмо към това поколение и ще бъде развиван като мултиплатформена марка, която ще включва тв, онлайн и VOD (от англ. video on demand – видео по заявка – бел. ред.) съдържание. На базата на резултатите от проучването компанията планира да изгради цялата си маркетингова комуникация и стратегия за създаване на съдържание за възрастовата група 8-14 години.

Статията Поколението XD, което не познава свят без интернет в Дневник.

неделя, 24 януари 2010 г.

Новите медии и свободата на пресата


Влиянието на новите медии върху свободата на пресата - както позитивно, така и негативно е темата на доклада на Световната вестникарска асоциация (WAN)

Сред авторите са: Neil Budde (генерален директор на Yahoo! и Steve Yelvington (вицепрезидент на Morris Digital Works).


сряда, 20 януари 2010 г.

LinkedIn - социалните контакти в полза на бизнеса


Това е книга за начините, по които можете да използвате най-голямата онлайн социална медия за бизнес LinkedIn.

Тя ще ви накара да преосмислите поведението си в този тип социални мрежи. Ще ви даде много нови съвети как да оптимизирате своя профил. Ще ви запознае с опита на някои от професионалистите с най-добре развита мрежа в LinkedIn в България.

Авторът Александър Кръстев е PR консултант в PRoPR Агенция. Създател и главен редактор на водещия сайт за книги и четене “Аз чета”.

Дългогодишен блогър и участник в професионалните социални мрежи.

понеделник, 18 януари 2010 г.

Отразяване на многообразието


Имам двама приятели.
Единият е болен от СПИН.
Другият не е. И прави всичко възможно да не стане.
Но е ХИВ-позитивен.
Правите ли разликата?
Много хора не я правят. Понеже много журналисти не я правят.
А това е отговорността на журналистиката – да прави разликата. Да работи с факти. Да бъде честна. Защото онова, което казва, се превръща в истина. Дори и да не е.
Качествената журналистика информира, отсява истински важното от подробностите, търси фактите зад предразсъдъците и предположенията.
Другата журналистика има силата да разрушава животи.
Този наръчник е за отразяване на многообразието
Яна Бюрер Тавание

четвъртък, 14 януари 2010 г.

Защита на детската телевизионна аудитория


Алтернативи за защита на детската телевизионна аудитория в рамката на медийната регулация.
Статията е посветена на една от най-значимите и актуални социални теми, а именно: закрилата на децата. Проблемът е поставен и анализиран в рамката на взаимодействията между младите хора и медиите. Целта е да се задълбочи разбирането за уязвимостта на децата като аудиторна група и да се посочат ефективни механизми за предпазването им от медийните съдържания с възможно вредно за тях въздействие. Основната теза е, че защитата на децата в дигиталната ера е възможна в ко-регулирана аудиовизуална среда, в която концепцията за медийна грамотност е не само теоретично обяснявана, но и практически прилагана.
Катя Михайлова

Нови ли са новите медии


Общностите за общуване в интернет вече са нещо от всекидневието, а най-популярно става и ще става самостоятелното публикуване на съдържание, особено след навлизането на Web 2.0.

Стотици милиони хора пишат блогове, произвеждат си аудио- и видеофайлове (Podcast, Video-Podcast) и публикуват.

Никой вече не бива да се съмнява, че успешните традиционни медии трябва се превърнат в дигитални медии и да трансформират уменията си за ползване в Мрежата.

Панайот Денев

(Изказване на конференцията “Класически медии и съвременни комуникации” в Департамент “Масови комуникации” на Нов български университет 15 май 2007 г.

Партньорство между блогъри и ПР специалисти


Изследователски проект на Text100 Global PR Company, реализиран през лятото на 2009, търси особеностите в нагласите на блогърите в САЩ, Европа и Азия към PR специалистите.

449 респонденти (блогъри и PR специалисти) от 21 държави са дали отговорите си за това какво се е променило през последните 6 месеца на годината в комуникацията между PR компаниите, PR отделите на компаниите и блогърите.

Въз основа на получените данни могат да се вземат 5 основни урока за взаимоотношенията PR - блогър. Изводите.

Гражданска журналистика - научни доклади


Научна конференция „Ние” журналистика и „Ние” ПР” (13 и 14 декември 2007),  НБУ.

Медиаморфоза и съвременна журналистика


..... Най-същественото обаче е, че съвременната журналистика се обръща към хората, към социалния им свят, към социалните или глобалните проблеми. Интернет е помощно средство, похват, чрез което тези проблеми или новини отиват до потребителя на информация. Това определя и медиаморфозата на модерната журналистика – нейната ориентация пряко към хората и техния социум и бързото предаване на информация и данни чрез интернет.

Катя Димова

сряда, 13 януари 2010 г.

Дефиниция за гражданска журналистика

Десетилетието чрез кориците на списанията

Списанието за реклама AdAge.com направи видео - Covering The Decade: The 2000s Told Through Magazine Covers, в което чрез кориците на списания показва как е представено десетилетието. 

Речта на Стив Джобс

Холографска конференция на Cisco

вторник, 12 януари 2010 г.

3D телевизия


Интересна статия в дневник.бг за навлизането на триизмерната телевизия в домовете. 

Наръчник за журналисти на Ройтерс


Reuters Handbook of Journalism

Революцията на социалните медии

Маркетинг и реклама за електронни медии


"Маркетинг и реклама за електронни медии, кабелни системи и интернет". Автори: Сюзън Тайлър Истман, Дъглас А. Фъргюсън и Робърт А. Клайн.

Печатното издание на българския превод на книгата е подготвено и публикувано през 2004 г. от издателство "Слънце" по проект за преводи “Книги за медии и журналистика в Югоизточна Европа” със съдействието на фондация “Следваща страница”, програма “Медии” на Институт “Отворено общество – Будапеща” и Югоизточната европейска мрежа за професионализация на медиите (SEENPM).
Електронната публикация на настоящето издание е инициатива на фондация “Следваща страница

Прецизната журналистика


"Прецизната журналистика. Репортерско въведение в методите на социологията".

Автор: Филип Майър, превод от английски: Маргарита Дограмаджян, редактор: Емилия Маринова.

Печатното издание на българския превод на книгата е подготвено и публикувано през 2004 г. от издателство "Пигмалион" по проект за преводи "Книги за медии и журналистика в Югоизточна Европа със съдействието на фондация "Следваща страница", програма "Медии" на Институт "Отворено общество - Будапеща" и Югоизточната европейска мрежа за професионализация на медиите (SEENРМ).

Как се прави въздействащо радио


"Как се прави въздействащо радио. Ръководство за журналисти". Автор:  Валъри Гелър, превод от английски: Интерлогос ЕООД

Могат да се прочетат 3 от главите.

Стереотипи в представянето на жените


Изследване "Стереотипи в представянето на жените в печатните медии в Югоизточна Европа" 2006.

Изглежда, медиите все още силно отразяват, представят и конкретизират стереотипни джендър роли и идентичности, определени от консервативната патриархална идеология. Образът на нашето общество, който медиите показва, предполага, че политиците или други "сериозни" публични ангажименти остават резервирани за мъжете, докато за жените остават частната сфера и развлеченията. Публичната сфера, така както е портретирана в медиите, все още остава доминирана от мъжете.

Анализ на телевизионните новини


Международното изследване "Индикатор на обществения интерес – мониторинг и анализ на телевизионните новини" е проведено в десет страни от Югоизточна Европа през периода януари - юни 2007 г. и включва наблюдения и анализ на съдържанието на новинарските емисии на частни и обществени телевизионни оператори в Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония, Молдова, Румъния, Сърбия, Унгария, Хърватска и Черна гора.

Разследваща журналистика


Печатното издание на българския превод на книгата "Разследваща журналистика. Контекст и практика" е подготвено и публикувано през 2006 г. от издателство "АПОСТРОФИ" по проект за преводи "Книги за медии и журналистика в Югоизточна Европа" със съдействието на фондация “Следваща страница”, програма "Медии" на Институт "Отворено общество" – Будапеща, и Мрежата за професионално развитие на медиите в Югоизточна Европа (SEENPM).

Автор: Хюго де Бърг

Редакционна етика за интернет медии


Наръчник на редакционната етика за интернет медии - подготвен е в резултат на съвместната работа на участниците в проект "Етика за интернет медии", организиран от Медийния институт в Сараево и администриран от Мрежата за професионализация на медииите в Югоизточна Европа през 2008-2009 г.

Програмата е финансово подкрепена от Медийната програма на Институт "Отворено общество".

Новите правила на бизнес блоговете


Електронна книга на Linas Simonis в 30 страници.

Съдържание:
New Rules Of Business Blogs 
Blog Evolution 
Why do You Need to Learn the New Business Bloging Rules 
What is a Business Blog? 
What are the Differences Between Business Blog and Corporate Blog? 
Why Managers Must Have a Business Blog 
Old Blog Rules – the Rules of "Creating Buzz" 
Ages of Development of Choices 
The Old Rules of Business Blogs 
What's Wrong With the Business Blog 1.0 Rules? 
Old Rule of Business Blog: Post Frequently 
Holiday Test 
An Old Rule of Business Blog: the Post Must Be Short 
The Old Rule Of Business Blog: You Must Link 
The New Rules Of Business Blogs 
The New Rule of Business Blog: Content Must Correspond to Your Business Strategy 
Attention! Beware of the Advertising Agencies! 
The New Rule of Business Blog: Focus on Your Idea 
Is Blog Similar to a Column in the Newspaper?! 
About Comments 
Traffic vs Prospects 
Exception: Celebrity Blog 
Acknowledgments 
About the Author 

понеделник, 11 януари 2010 г.

Медийната 2009



Какво се случи с медиите през 2009 г. според Георги Лозанов:

1. Конкурентната война на телевизиите

2. Душевният стриптийз

3. Голямото четене

4. Империята „Кръстева”

5. Публичният живот на тайните служби

6. Фалитът на Re:tv

7. Изчезването на Бареков

Кои са рекламите на десетилетието?


Heineken Commercial

Кои са най-добрите реклами на десетилетието, пита Дневник.бг, и дава своите предложения за емблематични клипове. 


Новите правила за вирален маркетинг


Още една електронна книга за вирален маркетинг на Дейвид Миърман Скот в 34 страници. Пълното заглавие е: “Новите правила за вирален маркетинг: Как маркетингът от уста на уста разпространява идеите ви безплатно”.

Новите правила в ПР


“Новите правила в ПР” е безплатна книга в PDF формат, обем само 22 страници. Подзаглавието на книгата е “Как да достигнем директно до купувачите със стратегия за съобщенията до медии”. Автор е популярният консултант и блогър в областта на маркетинга и ПР-а – Дейвид Миърман Скот.

20 книги за социални медии


Крис Броган дава линкове към 20 електронни книги на тема социални медии.


Бизнес модел на социалните медии


Интересна статия от блога на Dion Hinchcliffe’s Web 2.0 Blog за бизнес модела на новите социални медии (social media) и връзката им с традиционните (телевизия, радио, преса).

Според схемата се очертват следните тенденции в социалните медии:

- реализира се диалог, а не монолог

- участниците са личности, а не организации

- честност и прозрачност са основни ценности

- информацията се издърпва, а не се избутва

- децентрализация вместо централизация и контрол


Регулация на интернет


Малко от статията на Мария Попова, посветена на регулирането в интернет.

Глобализацията на света предполага обмяна на ценности и модели, които постепенно стават валидни за всички. Тя обаче е свързана и с разпространението на все по-голям контрол в опит за изолиране на неприемливите за глобалното общество елементи. Естествено е тези процеси да бъдат привнесени и във виртуалната среда като инструмент за по-пълноценното регулиране на взаимоотношенията между интернет потребителите. Не бива обаче да се поставя знак на равенство между ограничаването на естествените права на виртуалните хора в името на борбата с киберпрестъпленията и контрола, който държавите налагат, с цел да укрепят и увеличат своята властова легитимност. Това нарушава цялостната природа на Мрежата и унищожава пълноценната комуникация между юзърите. Въпреки това многообразната и безгранична същност на интернет ще успее да съхрани области на пълна или относителна свобода, независимо от практиките на следене, контрол и ограничаване на навигацията. В движението си между киберанархистичните стремежи на потребителите и цензурното поведение на властовите елити интернет трябва да запази своята уникалност като алтернатива на границите във физическата действителност, като един безкраен свят, богат на възможности, модели и ценности и подчинен на идеите за равнопоставеност, свобода на избора и волята на всички негови граждани. 

Какво е уеб 2.0


Уеб 2.0 (Web 2.0) е наименование, създадено от O’Reilly Media през 2004, което се отнася до така нареченото второ поколение на Уеб-базирани услуги като сайтове-мрежи за социални контакти (социални мрежи), уикита, инструменти за комуникация, и фолксономии (folksonomies), за които онлайн сътрудничеството, съвместната работа и обмена между потребителите са от голямо значение. O’Reilly Media използвали фразата като заглавие за серия от конференции, и оттогава тя е широко взаимствана и възприета.

Въпреки че терминът подсказва за една нова версия на Мрежата, явлението не се отнася до обновление на Интернет или на техническите стандарти на Световната Уеб Мрежа, а на промени в начините, по които тези стандарти се използват. Според Тим О'Рейли, Web 2.0 (Мрежата 2.0, Уеб 2.0) е "бизнес революция в компютърната индустрия породена от преминаването към Интернет като платформа, и от опита да се разберат правилата за успех в тази нова платформа."

Някои считат, че Уеб 2.0 е основно маркетингово понятие, което отвежда онлайн маркетинговите комуникации в друго измерения, с хоризонтална и вертикална комуникация едновременно.

Някои експерти по информационни технологии, а именно Тим Бърнърс-Лий, оспориха значението на термина след като много от технологичните компоненти на Уеб 2.0 се били използвани от създаването на Световната Уеб Мрежа.

Най-типични примери за Web 2.0 приложения са Youtube, MySpace, Digg, Twitter, Facebook и други.

Уеб 2.0 пирамида


Техническите аспекти на уеб 2.0 (програмиране, дизайн, синдикация, хостинг и операционни системи, реклама) .

Най-влиятелният екоблог


Люси Сетиян получи първото място за най-влиятелен екоблогър в конкурса на Европейския център по журналистика “Th!nk About It 2: Климатични промени”.

Българската участничка пребори близо 90 топблогъри от 40 страни от целия свят.

Тя бе избрана за един от тримата представители на България редом с Вихър Георгиев и Мария Василева. Състезанието за блогъри продължи повече от три месеца и бе посветено на срещата за промените в климата в Копенхаген през декември 2009 г.

Наградата на Люси Сетиян включва участие в третото издание на конкурса на Европейския център по журналистика този март,"Th!nk About It 3: Развиващ се свят". Някои от участниците ще могат да пътуват до Африка и Азия, откъдето ще правят репортажи.

Зеленият блог на Люси е номиниран и за шестите Годишни награди на "Дойче веле" The BOBs в специалната категория "Блогове за климатичните промени". Той е единственият в категорията си блог на английски език, който е от България.

Кризата под контрол


Кризата под контрол. Корпоративна комуникация в кризисна ситуация.

Това е заглавието на новата книга на д-р Валерия Пачева, преподавател в УНСС, катедра "Медии и обществени коуникации". Трудът може да се открие в книжарницата на УНСС

Сред основните задачи на изследването са:
1. Да бъде определена концептуалната рамка на понятието “криза” през интердисциплинарна призма като изработваната дефиниция да отчита екзогенния и ендогенния подходи в анализа на развитието на кризисния процес.
2. Да се аргументира арсеналът от познавателни средства като: 

- описание на факторите, влияещи върху вземането на решения при криза;

- конструирането на кризисните сценарии като стратегия за превенция на потенциални кризисни ситуации.
3. Да се структурират компонентите на ефективната кризисна комуникация: комуникационен план, корпоративен имидж, комуникационен кризисен щаб и говорител на организацията. 
4. Да се аргументира стратегията на триангулация на кризисната комуникация (медии – жертви - служители).
5. Да се обоснове значението на публичната дипломация като комуникационен подход.

Интервю с авторката в Новата журналистика и в сайта на M3 College