сряда, 1 декември 2010 г.

The Daily - дигиталният всекидневник

Новото издание The Daily на Рупърт Мърдок ще се разработва с комбинирани усилия на журналистическия и информационен екип на News Corporation, заедно с инженерите на Apple. Самият Мърдок описва "Дейли" като най-интересният и увлекателен проект, който е разработвал, докато според неговия син Джеймс това е "флагманският проект" на компанията.

Всекидневникът ще се продава на собствениците на iPad или сходни устройства. 

Предполага се, че дигиталният вестник ще бъде достъпен още в началото на идната година срещу абонамент от 99 цента на седмица, или 4,25 долара на месец. Тези суми гарантират на потребителя достъп до изданието "The Daily", което, както подсказва заглавието, ще има нов брой всеки ден.

Рупърт Мърдок е наел екип от професионалисти от медии като Page Six, AOL, ABC News и The New Yorker. Шеф на проекта е Джеси Анджело – бивш главен редактор на The New York Post. "Дейли" ще е всекидневник, който по информация на двете издания ще комбинира любопитните светски новини от таблоидите със сериозна информация от деня, подобно на сериозните периодични издания. Инвестицията е 30 млн. долара, а журналистическият персонал - от около 100 души.

Източници: Капитал и Днес.бг

8 причини за провал на The Daily и 1 голяма причина за успех 

Бъдещето на журналистиката - в анализа на данни

Tim Berners-Lee. Photograph: Guardian
Сър Тим Бърнърс-Лий, изобретателят на World Wide Web,  смята, че бъдещето е в анализа на данни. Според него, бъдещето е на журналистите, които знаят разликата между CSV и RDF, могат да напишат бързи MySQL заявки с PHP или Python... и да открият суровите материали за статията си сред данните, разпространявани от правителствата, местните власти, държавните агенции или която и да е комбинация от тях - дори отвъд националните граници.

"Журналистите трябва да могат да боравят с данни. Някога можеше да се добереш до материали, като разговаряш с хората по баровете - и все още може и да е възможно да го правиш по този начин, поне понякога.

Но сега също така това ще бъде ровене из данни и снабдяване с инструменти за анализа им и подбирането на това, което е интересно. И представянето на това в перспектива, помагането на хората чрез осъзнаването как всичко това се обединява в едно цяло, какво става в страната."

вторник, 30 ноември 2010 г.

PR практиката и университетското образование

Основните изводи от научно-изследователски проект „Изследване на потребителите на кадри по PR”, осъществено от екип от Югозападния университет "Неофит Рилски", с ръководител доц. Асен Йосифов:

- Бизнесът най-късно осъзнава потребностите от ПР (в сравнение с държавната администрация и НПО), но при него претенциите към работата и образованието на специалистите са най-високи;

- 42,2 % от интервюираните организации имат нужда "постоянно" от PR, а на 20% им се налага "често" да извършват PR дейности. В сравнение с резултатите от подобно изследване от преди 8 години нарастването на нуждата от PR, от тези които са отговорили с "постоянно" и "често" е с около 3 пъти;

- 34,5% от анкетираните организации имат самостоятелен PR отдел; 18,5% имат щатен PR специалист; 15,6% имат щатен специалист и използват при нужда външна PR помощ; без собствен PR, но с използване регулярно на външна помощ, са 9,5%; а 21,5% заявяват че нямат нужда от професионален PR или външна помощ, а се справят сами (преди 8 години в подобно изследване последният процент е бил 50%).


- 32,6% от работещите PR специалисти са завършили висше образование по специалността, 6,7% журналистика, подобен процент са завършилите филология, а останалите са завършили други специалности;

- Бизнесът иска от образованието по PR да бъде практически ориентирано, завършващите студенти да могат да работят по-добре по проекти, както и да бъдат поощрявани отличните студенти.

Източник: prnew

понеделник, 29 ноември 2010 г.

неделя, 24 октомври 2010 г.

Кибернасилието 2


Един на всеки осем младежи в Европа е бил смущаван от нещо в интернет, главно сексуално съдържание или изразяващи омраза съобщения, сочи осъществено през август изследване на европейската мрежа "EU kids online".

23 420 младежи, използващи интернет, на възраст между 9 и 16 години са участвали в изследването в 25 страни членки на ЕС за опасностите в мрежата - порнография, тормоз, получаване на съобщения със сексуален характер, контакти с непознати, срещи в реалния живот с тези непознати, кражба на лични данни. 12% заявяват, че са били обезпокоени от нещо, от които 9% на възраст между 9 и 10 години, уточняват авторите на изследването. "Повечето деца не споменават конкретен проблем или безпокойство в интернет", подчертава документът. Дания, Швеция и Естония са страните, в които децата са изложени на най-голяма опасност при сърфирането в интернет. Най-обезпокоявани са били децата в Дания (26%), в Естония (25%), в Румъния и Швеция (21%), а най-малко - в Германия (8%), в Португалия (7%) и в Италия (6%). 14% от децата заявили по време на изследването, че са виждали снимки с открито сексуален характер през последните 12 месеца, а една трета признали, че са били "обезпокоявани". Освен това 22% заявили, че са били изложени на потенциално опасно съдържание в интернет, главно съобщения, изразяващи омраза, (12%), съобщения, подкрепящи анорексията (11%), призиви за самоосакатяване (8%), за вземане на наркотици (7%) и за самоубийство (5%). Всички рискове нарастват с възрастта. 13% от децата на 9-10 години са се сблъсквали поне с една опасност. При 11-12-годишните те са 32%, 49% при 13-14-годишните и 61% при 15-16-годишните. Децата влизат в интернет за първи път на все по-ранна възраст - 7 години в Швеция, 8 години в повечето останали страни от Северна Европа. Във всички страни една трета от 9-10-годишните влизат в интернет всеки ден, а при 15-16-годишните те са 77%.
Източник 

Свобода на медиите 2010


Световна класация за свобода на медиите на медийната организация "Репортери без граници" -  България си поделя 70-ото място с Гърция. На първо място по свобода на медиите е Финландия, следвана от Исландия и Холандия.
"Повече от всякога установяваме, че икономическото развитие, реформите на институциите и спазването на основните права не вървят непременно заедно", заяви генералният секретар на "Репортери без граници" Жан-Франсоа Жулиар в коментар на тазгодишната девета поред класация.

"Трябва да бъдат приветствани двигателите на свободата на пресата - Финландия, Исландия, Норвегия, Холандия, Швеция и Швейцария, и да се отдаде почит към решимостта на правозащитните активисти, журналисти, блогъри, които по цял свят храбро защитават правото на критикуване", заяви Жулиар.

От 27-те страни на ЕС 13 са в челните 20 места на класацията. Другите 14 са под 20-о място, а някои от тях са много ниско в класацията - Италия на 49-о място, Румъния на 52-о, а Гърция и България си поделят 70-ото място, отбелязва АФП.

"Обезпокоително е да се констатира, че няколко страни - членки на ЕС, продължават да слизат по-надолу в класацията. Европейските страни спешно трябва да си възвърнат статута на даващи пример", коментира Жулиар.

"Франция губи още едно място и е 44-а след Суринам", казва "Репортери без граници" и отбелязва, че управляващите във Франция "са правили заплашителни, а понякога и оскърбителни изказвания по адрес на медиите".

САЩ са на 20-о място, а Русия е на 140-о след Турция и Етиопия.

В дъното на класацията са Еритрея, Северна Корея, Туркменистан, Иран, Мианма, Сирия, Судан, Китай, Йемен и Руанда. За пръв път от създаването на класацията през 2002 г. Куба не е сред последните десет страни, но все пак заема 166-о място от 178.

"Безпокоим се от втвърдяването на позициите на някои правителства. Руанда, Йемен и Сирия са се присъединили към Мианма и Северна Корея в групата на най-репресивните към журналистите страни на планетата. Тази тенденция не предвещава нищо добро за 2011 г.", коментира генералният секретар на "Репортери без граници".
Източник 

четвъртък, 7 октомври 2010 г.

10 емоционални послания


Най-важните емоционани послания според Susan Gunelius:

1. Страх. Страхът е чувство, което може да се използва широко в маркетинговите послания. Застрахователните компании често апелират към емоцията на страха.
2. Вина. Потребителите лесно се повлияват от съобщения, които предизвикват емоции за вина. Нестопански организации задействат успешно чувството за вина с послания като "Не им позволявайте да страдат повече."
3. Доверие. Доверието е един от най-горещите тенденции в областта на маркетинга. Финансовите компании са начело със съобщения като "няма скрити такси."
4. Стойност. Стойността е друга гореща тенденция в областта на маркетинга. Например, рекламни съобщения, които казват "Ако намерите по-добра цена за същия продукт, ние ще ви върнем парите", са ефективни в провокирането на чувства, свързани със стойност.
5. Принадлежност. Малко хора наистина искат да са сами. В човешката природа е да желаеш да принадлежиш към група, а клиентите често купуват продукти, в опит да се чувстват част от определена група. Много компании ефективно апелират към желанията на потребителите за принадлежност, като се използват послания като "Вие сте част от семейството."
6. Конкуренция. Много потребители имат желание да се чувстват равни или по-добре от връстниците си. Копие като "Накарай ги да желаят" е чудесен пример за съобщение, което предизвиква чувства за конкуренция.
7. Незабавно удовлетворение. Живеем в свят, в който хората очакват незабавно удовлетворение във всички аспекти на живота си. Съобщенията, които се грижат за това чувство, се възприемат положително от потребители, чиито желания са били незабавно удовлетворени. Ефективни са думи като сега, днес, за един час или по-малко, в рамките на 24 часа, и т.н. са добри емоционални стимули за незабавно удовлетворение.
8. Лидерство. Голяма част от потребителите желаят да бъдат водещи при опитването на нови продукти. Тази публика реагира силно на маркетинговите послания към чувства, свързани с лидерството. Съобщения, които ги карат се чувстват първи или контролиращи, са силни за тази публика. 
9. Популяризиране на тенденция. Много потребители искат да се чувстват готино или модерно. Вариации на "всички готини деца го правят" могат да се използват за широка гама от продукти и услуги на още по-широка аудитория. Известният рекламен спот на Gatorade с участието на Майкъл Джордан и апела "Бъди като Майк" е идеален пример.
10. Време. В 21-ви век хората са заети повече от всякога. Затова те желаят повече свободно време, за да преследват лични интереси, да прекарват повече време със семейството и приятелите си, и т.н. Апелите към свободното време са особено ефективни.

събота, 2 октомври 2010 г.

"Прозрачни съдби" - реализацията



Яница Маринова пред bTV: "Филмът е студентски проект, като идеята бе родена в моя мозък още преди 2 години. Искам силно да отбележа, че екипът, с който работих сме абсолютни ентусиасти. На никого не се заплаща, филмът се прави с много малко пари, но желанието, което бликаше от нас наистина беше огромно. То не можеше да се опише с думи, цялата тази емоция, която изживяхме на снимачната площадка беше наистина невероятна”.

понеделник, 27 септември 2010 г.

Google на 12 години

Най-популярната интернет търсачка Google отбеляза 12-я си рожден ден. По този повод традиционното лого беше заменено с изображение на торта, дело на американския художник Уейн Тибо.

Промяната на логото засвидетелства факта, че рожденият ден на търсачката е днес, а не както се смята на 7 или 15 септември, когато е бил регистриран домейнът.

Световноизвестният технологичен гигант е собственик на редица интернет компании и сайтове като YouTube, Double Click, Current Communications Group, Skia, Orion, Gmail, Picassa, както и операционната система Android.

събота, 25 септември 2010 г.

Кибернасилието


Популярните социални мрежи се превръщат в бойно поле, където подрастващите изясняват отношенията помежду си, като издевателстват едни над други. Всеки десети потребител на Facebook, например, поне веднъж е бил жертва на "кибертормоз“, показва изследване на Гьотеборгския университет.

На практика за децата няма никакво спасение от интернет тормоза, тъй като киберхулиганите могат да преследват денонощно своите жертви, за разлика, например, от ежедневните училищни конфликти, които са ограничени по време и място. Жертвите на кибертормоза не могат да намерят безопасно място за себе си - те са преследвани чрез уеб сайтове, електронна поща и SMS съобщения, коментира професорът по психология Ан Фрайзен.

Фрайзен е установила няколко особености на детския кибертормоз:
- по време на почивките активността на интернет хулиганите забележимо спада и освен това почти винаги атакуващият и жертвата са от едно и също учебно заведение.
- при онлайн издевателствата е почти невъзможно да се установи самоличността на злосторника, която е труднодостижима, заради анонимността в интернет. В мрежата може да възникне ситуация, при която слабият издевателства над силния, което в реалния живот не се случва, отбелязва професорката.

четвъртък, 23 септември 2010 г.

Класификация на рекламните стилове

Използване на фантастичен рекламен стил


Студия на Христо Катранджиев, в която прави класификация на творческите стилове в българската реклама. Авторът идентифицира 7 основни стила на рекламно творчество:
  • стил на рекламното представяне
  • стил на рекламните асоциации
  • "образователен" стил
  • драматичен стил
  • забавен рекламен стил
  • фантастичен стил
  • стил на подтикване на потребителя към действие 

Убеждаващи думи

Communication by Isabelle Cardinal

 Списък на убеждаващите думи, предложен от Ребека Морган

 Активност, Аромат, Бодрост, Вкус, Възторг, Възхитителен, Гениален, Дом, Духовен, Дълбок, Единствен по рода си, Ексклузивен, Елегантен, Ефективен, Забележителен, Здраве, Изразителен, Истински, Икономия на време, Икономичен, Качество, Красота, Лаком, Личност, Любов, Моден, Младост, Недежден, Натурален, Незаменим, Нескъп, Научен, Огромен, Оригинален, Общителен, Популярен, Предмет на гордост, Престиж, Привлекателен, Прогрес, Първокласен, Разумен, Радост, Развлечение, Разкошен, Сияещ, Смел, Съвременен стил, Спортен, Самостоятелност, Увереност, Увлечение, Успешен, Чист, Ценност, Хармоничен, Шикозен, "Як".



вторник, 21 септември 2010 г.

Карти на националните стереотипи

Европа през погледа на България

Българският дизайнер, илюстратор и фотограф Янко Цветков се превърна в сензация в глобалната мрежа с оригинален проект, съобщи британският вестник „Телеграф”. Живеещият в Лондон 33-годишен българин съставил седем географски карти, в които европейските страни са представени през гледна точка на битуващите в обществото национални стереотипи.

Така например, на картата "Европа през погледа на САЩ” Русия е оцветена в червено, а жителите й са наречени „комуняги”. Франция е обозначена с "Вонящите хора” като се прави алюзия със славата й на родината на парфюмите. Германия, според Цветков, американците трябва да асоциират с "Мръсно порно", а Великобритания е обозначена просто като: "Мама".

На картата "Европа през погледа на Великобритания" европейските съседи на Обединеното Кралство са означени като "Обединена европейска империя на злото", а руснаците са наречени "Големите прахосници".

Самият Цветков разказва пред „Телеграф”, че за създаването на първата си карта през 2009 г. се вдъхновил от газовия конфликт между Украйна и Русия. В нея Русия е отбелязана като "Параноидна нефтена империя", а Украйна – като "Газови измамници". Дизайнерът пояснява още, че създал картата в разгара на енергийната криза за развлечение на приятелите си. Когато я поместил на сайта си, посещенията рязко нарастнали и той решил да продължи с други творчески изяви.

Популярността на проекта му вече е регистрирала над 500 млн. посещения – интерес, който силно изненадал автора Янко Цветков, споделя самият той.

 Източник сп. "Мениджър"

сряда, 8 септември 2010 г.

Социални медии: дефиниция и история


Статия на Danah M. Boyd, School of Information, University of California-Berkeley и Nicole B. Ellison, Department of Telecommunication, Information Studies, and Media Michigan State University.

Вестник "Класа" само онлайн


Вестник "Класа" спира да излиза на хартия и ще остане само като интернет-сайт.

Изданието започна да излиза на 3-ти септември 2007 г. с главен редактор Валери Найденов. Той напусна няколко месеца по-късно и отстъпи мястото си на сегашният шеф на ежедневника Неда Попова.

От ръководството обясниха спирането с икономическата криза.

Издател на "Класа" е "Класа България" ЕАД с управител Милен Герасимов, а вестникът винаги се е свързвал с Красимир Гергов.

Нюзрумът на 21 век

Интересна статия на Пол Брадшоу (Paul Bradshaw) за онлайновата журналистика и нейните специфики.

неделя, 5 септември 2010 г.

Филм на журналистите от 3 курс в УНСС



Идеята за филма "Прозрачни съдби" се поражда от конкурс, свързан с безопасния секс, който Яница Маринова - студент в 3 курс журналистика в УНСС, печели. Снимките са приключени, предстои премиера.

"Прозрачни съдби" е филм, в който се оглеждат настроенията на младите. В шарения свят, в който живеем, качеството на изборите, които правим, диктуват качеството на живота, който живеем. Имаме ли право на избор и защо мислите ни са толкова прозрачни...Това е само част от мотото на кьсометражната лента.

Целта на филма е да пресьздаде живота на тинейджьрите-такьв какьвто е, без никакви нотки на сладникавост. Статистиката е страшна-нареждаме се на едно от  челните места по брой на аборти от непьлнолетни.Можем ли да променим това?,,Да..или поне можем да се опитаме”-категорична е Яница.Филмьт ще бьде разпространяван по училищата, носейки своето послание за безопасен секс.

Кадрите на филма, заснети наскоро на територията на София,  говорят сами за себе си, действията на героите  рисуват реалната обстановка на нещата, за това  колко необмисленно действат младежите. Филмьт показва различните социални среди, в които са израснали главните героини, което се отразява вьрху поведението им в настоящият момент. Скоро ще бьде изработен трейльр."

Сценарист: Яница Маринова
Режисьор: Петя Накова
Участват: Ангелина - Яница Маринова; Рени - Нина Петкова; Мартин - Ивайло Богомилов; Мишо - Светозар Белчев; Иво - Здравко Колев; Ники - Минко Чернев.

понеделник, 16 август 2010 г.

Думите на медийния преход

Речникът „Думите на медийния преход” на издателство "Фабер" съдържа 27 понятия, които обхващат основен кръг медийни явления и процеси в областта на медиите, създаването на нови медийни практики, промяната на регулаторната рамка, различните възможности, които има съвременната журналистика.

Преходът в медиите се наблюдава чрез постепенното отмиране на класическите радио и телевизионнни форми и замяната им с нови аудиовизуални медийни услуги, които се налагат в условията на глобализация и конвергенция в областта на медиите, на преход от аналогова към цифрова телевизия.

Новите компютърни технологии и стандартите за пренос на електронни съобщения в интернет се определят чрез появата на нова медийна политика и демокрация, при която читателят, слушателят, зрителят изпълнява своята роля в процеса на комуникационно взаимодействие главно чрез позицията си на активен медиен потребител.

Автори: Борислав Градинаров
Евгения Николова
Ели Герганова
Маргарита Пешева
Мария Попова
Милко Петров
Силвия Николова-Казандзи
Христо Кафтанджиев

четвъртък, 8 юли 2010 г.

Тенденции в рекламата 2010


Рекламни тенденции за 2010 г на Nielsen:

1. Оптимизирането на медийната конвергенция е топ приоритет. По-доброто разбиране на медийното съсредоточаване ще е водещо с цел добиването на по-добра възвръщаемост на инвестициите. Способността за точно измерване на активността и връзките на онлайн рекламите до тяхното въздействие върху потребителите офлайн, ще е критично важно.

2. Новите модели при смартфоните ще извлекат предимство. Точното мобилно измерване ще се изисква за челна позиция при този огромен растеж на тази медийна платформа.

3. Ще се засилят рекламните кампании в крос-медиите. Масивният растеж на онлайн видео игрите, играни и споделяни онлайн, води посоката на по-успешни интерактивни и крос-медия рекламни кампании. Растежа при възприемането на тези иновативни реклами определено ще се засили през 2010 г.

4. Нараства комерсиализацията на социално медийните центрове. Социалните медии ще предоставят нови канал за продажба за установяване на потребителско съзнание за продуктите и комерсиализираните марки, за по-добра поддръжка на традиционните реклами или текстово базираните реклами.

5. Засилва се появата на по-интересни и интерактивни реклами. Увеличеното ползване на по-креативни реклами и онлайн модели на съдържание като видеото например, ще доведе до по-голяма интерактивност в следващата ера на развитие на Мрежата.

Данните на Nielsen сочат, че "времето, което потребителите прекарват пред всеки един от трите дисплея – на телевизора, компютъра и мобилния си телефон – се увеличава." По-специално се забелязва увеличаване на консумацията на видео съдържание във всички платформи".

Предизвикателството пред видео-носителите на реклами (по-скоро към телевизията, отколкото към онлайн видео порталите) е не само да изискват от потребителите да се интересуват от рекламирания продукт, но и да ги накарат да си спомнят за него, когато взимат решението за покупка. А в тази задача онлайн рекламата вече се е доказала като наистина доходен модел. На теория, на потребителите може да се покаже дадена реклама, след което те да извършат желаното действие – закупуване на продукта онлайн.

Nielsen твърди, че при пакетираните потребителски стоки, "решението за покупка през 2010 г. ще бъде повлияно от фактори като иновациите на бранда, асортимента на търговците на дребно, разпространението на фирмените магазини и повишаващия се стремеж към здравословно хранене”. С изключение на здравословното хранене и екологично чистите технологии, технологичната индустрия няма да бъде коренно по-различна.

Големи брандове като Oracle, Hewlett-Packard, Microsoft трябва да продължат с нововъведения (бранд иновации). Стартиращите сега фирми ще трябва да се преборят със засилената конкуренция (асортимента на търговците на дребно). Компании като Dell ще предлагат повече услуги за поддръжка на хардуерния си бизнес (разпространение на фирмените магазини).

Това, което остава да бъде установено, е кои от тези рекламни тенденции ще се окажат най-ефективни и рентабилни.

Най-голямата възможност пред рекламния бизнес  е рекламистите да накарат хората действително да харесват гледането на реклама. Факт е, че Интернет потребителите възприемат онлайн рекламите като част от сърфирането в мрежата, а това със сигурност е още една възможност за създаването на все по-интересни и креативни формати на онлайн рекламата.

събота, 3 юли 2010 г.

Манипулативното въздействие на интернет



"Днес светът е информационно - глобален, под мощното въздействие и обхват на средствата за масова комуникация, материално-техническата унификация и урбанизация. Преходът към Информационно общество няма алтернатива. Това е “нов обществен строй, в който индустриалното общество минава в етап на ново качество на производствените отношения. Обменът на информация се превръща в едно от основните средства за производство. Компютърът и информационните мрежи са негови оръдия на труда.” (Тезис на проект за Национална стратегия за развитие на Информационното общество – ТПНСРИО 1998) Революцията в информационните технологии и преструктурирането на капитализма родиха мрежовото общество с глобализация на икономиката, гъвкавост и нестабилност на труда и виртуална култура."

Алгоритъм на дипломния проект. Учебно помагало


Автор: Милена Цветкова

Дипломният научноизследователски проект завършва подготовката на специалиста в образователно-квалификационните степени “бакалавър” и “магистър” и показва неговата готовност да решава теоретични и практически задачи. Дипломният проект е самостоятелно научно изследване, в което е необходимо авторът да покаже специализирани знания, ниво на информационно-търсеща и научно-организационна култура, умения за самостоятелен анализ, за формулиране на изводи и обобщения и за поднасяне на научни новини. Целта на настоящото помагало по дисциплината “Писане на дипломен проект и работа с източници” е да въведе студентите в методиката и практиката на писменото научно изследване. По време на обучението всеки студент има възможност реално да прилага трайните си теоретични знания по специалността, да добие умения за формулиране на теза, за очертаване на проблемно поле, за проучване на информационни източници и тяхното организиране, за избор на подходящ методологичен инструментариум, за прецизно техническо оформяне на научен текст и готовност за публикуване. Отделя се особено внимание на принципите на научната добросъвестност и научната – авторска и рецензентска етика. В предстоящото изложение ще бъде очертан алгоритъма по реализацията на авторски дипломен проект и ще бъдат представени основните изисквания при написването на студентска дипломна работа. Те са формулирани на основата на опита на няколко страни: Германия, Франция, САЩ, Полша, Русия и разбира се на България. Много от тези изисквания са препоръчителни, но някои се основават на стандарти, които трябва да се спазват до най-малката подробност. Спазването на стандартите БДС и ISO е критерий за висок професионализъм, за експертна подготовка и гарантира добра интерактивност и конвертируемост в международна научноизследователска среда. Януари 2005 г.

Спортна журналистика


Автор: Ефрем Ефремов

"Първият ми спортен материал излезе през септември 1980 г. Беше в илюстрования спортен седмичник „Старт”. Единадесет години от живота си дадох на този престижен вестник, за който се смяташе, че е събрал цвета на спортната журналистика.

В него научих много – от внимателното наблюдаване на подробностите и начина на писане, организиране на материала до макетирането на страниците и работата на метранпажа.

В началото негодувах, че трябва да пиша само за т. нар. масов спорт. След години, когато предавах директно от Уимбълдън или от „Медисън скуеър гардън”, бях доволен, че съм изминал естествения си път на развитие от чирак към калфа. Не знам дали сега съм влязъл в гилдията на майсторите, но дори и да е така, винаги съм мислил, че има още много какво да уча.

Следващите редове са предназначени за студенти, млади колеги и хора, обичащи спорта. Опитал съм се да синтезирам опита и разбиранията си за много от проблемите на спортната журналистика. Съзнателно не давам примери (положителни или отрицателни), защото те са обект на лично възприемане, а държа на колегиалността.
Не съм „последна инстанция на истината” и ще се радвам, ако този труд даде начало на дискусия за ролята и функциите на тази прекрасна професия, наречена спортна журналистика."

четвъртък, 1 юли 2010 г.

Теории за масовата комуникация


Автор: Тодор Петев

Тази книга е замислена да отговори на точно определена цел: да даде на студентите от Факултета по журналистика и масова комуникация съдържателна и синтетична представа за еволюцията на теорията на масовите комуникации през ХХ век. Мисля, че такава книга, която да представи „най-работещите” теоретически системи за медиите в тяхната вътрешна логическа връзка и противоречие досега у нас не се е появявала и в този смисъл учебното помагало далече надхвърля своето чисто прагматично предназначение. В същото време определено допълнително позитивно значение на текста придават ключовите думи (на българскии и английски), както и въпросите за размисъл, с които завършва всяка една от петнайсетте глави. Мисля, че в този си вид книгата ще представлява интерес за по-широк кръг професионални читатели.

Журналистическото редактиране



Автор: Ефрем Ефремов

Този справочник е синтез между теоретични познания и практически опит - първият по рода си в българското медиазнание. В него са показани основните принципи на журналистическото редактиране. То е разгледано като процес, който не се свързва единствено с обработката на различните видове текст, а с цялостната дейност на печатната медия. Новата концептуална рамка и дефинираните типове грешки помагат да се види тази по-малко популярна дейност на професионалната журналистика. Това е третата книга на Ефрем Ефремов.

Дигитална разследваща журналистика


Мнението на блогъра Боян Юруков за дигиталната разследваща журналистика:

"Това е сфера на журналистиката, която набира скорост в Европа. Изразява се в това разследващите буквално да се гмуркат в море от свободни отворени данни и да намират повтарящи се модели и новини. В много случаи това са проблеми или положителни примери, които самите политици и чиновници не са забелязвали. В България засега това море е по-скоро кофа с вода, защото публикуваните данни са минимални. При това водата е малко мътна, защото дори тази информация не се публикува често и понякога е некоректна и непълна. Все пак има медии, които се опитват на базата на такива таблици да визуализират интересни изводи за страната ни. Колкото повече такива данни се публикуват, толкова по-добре ще е за всички. Не трябва политиците да го възприемат като разкриване на недостатъците в институциите си, а по-скоро като впрягане на един огромен потенциал, като този на мрежата и на журналистите, в анализа на собствените им данни."

Лари Кинг се оттегли


Водещият на CNN Лари Кинг се оттегля от екран след като в продължение на 25 години интервюира политици и звезди в най-гледаното време.

Време е да окача тирантите, казва Кинг в съобщение до феновете, разпространено чрез Twitter. Аксесоарът беше негова запазена марка, но той явно ще се раздели с него след като рейтингът на предаването му падна в последните месеци.

Наскоро шоуто на Кинг беше вписано в книгата на рекордите Гинес като най-дълго продължаващо шоу по един и същи канал и в един и същи часови пояс. Все пак е вероятно той да води и в бъдеще, но при извънредни събития.

сряда, 16 юни 2010 г.

Страницата Million Dollar Homepage продадена


През 2005 г. на Алекс Тю (21 г.) му хрумва гениалната идея да създаде уеб страница от 1 млн. пиксела и да предложи на рекламодателите да купят всеки пиксел за 1 долар. Той търси пари, за да може да продължи образованието си.

Идеята му проработва и създаденият от него сайт The million dollar homepage (www.milliondollarhomepage.com) предизвиква небивал интерес. Стотици световни компании започват да купуват малки пространства в страницата на Алекс. Скоро цялата мрежа от 1000x1000 пиксела е продадена и момчето става милионер. Измерването на пространството в пиксели е непознат дотогава подход за таксуване на онлайн рекламата, който после започва да се използва и от други сайтове. Освен това, мястото за реклама, което Алекс продава, е безсрочно.

Уникалната уеб страница продължава да предизвиква интерес сред потребителите на мрежата. Изумителният й успех все още популяризира нея и създателя й. Когато я отвори, потребителят вижда шарено цветно пано от малки квадратчета и правоъгълничета с различна големина, на които е изписано име или е нарисувано лого. Всеки участък в квадратния килим от 1 млн. пиксела рекламира стоките и услугите на различни компании и препраща към техните сайтове. 

На страницата могат да бъдат видяни реклами на E-Bay, Yahoo, хотели в Европа, туристически фирми, онлайн казина, вериги за готова храна и много други. Най-отгоре, в десния ъгъл на сайта има надпис „Продадено!”, който напомня, че Алекс е постигнал целта си и е продал всеки един пиксел от своята мрежа.

вторник, 15 юни 2010 г.

Потребление на интернет през уикендите


Потреблението през почивните дни е специфично. Когато човек не е на работа, той сърфира по-лежерно и отделя повече време на даден сайт. В резултат на това по-посещавани през уикенда са сайтове за запознанства, торент тракерите, интернет портали с развлекателно съдържание. Расте и потреблението на новинарски сайтове.
Още по темата плюс графики в Capital.bg.

Wikileaks и свободната информация


Пентагонът и Държавният департамент на САЩ отчаяно се опитват да открият дали Брадли Манинг, офицер от военното разузнаване, е предоставил изключително поверителна дипломатическа информация на Wikileaks - интернет общност от около 800 доброволци кибер експерти, активисти, журналисти и анализатори, превърнала се в трън в очите за правителства и корумпирани корпорации по цял свят, пише в. “Индипендънт”. 

Властите в САЩ искат да задържат Джулиан Асандж, основател на уебсайта, станал пионер в разпространяването на информация, която водещите медии не искат или не могат да публикуват.

Ейдриън Ламо, бивш американски хакер, който стана журналист, твърди, че е предоставил на сайта 260 000 поверителни кореспонденции между посолствата.

Източник: сп. "Мениджър"

Пресрелийз за социални медии-2


Тодор Христов от novavizia.com е написал хубава статия за българския пример на Apeiron в създаването на прессъобщения за социални медии.

Пресрелийз за социални медии-1

четвъртък, 3 юни 2010 г.

Писане на ПР текстове за интернет


Писането на PR текстове за интернет има своите специфики, коментира UTalkMarketing.com

Това дори смело може да се нарече отделна дисциплина, която трябва да се разглежда като различна от писането за останалите видове публика, „облъчвана” през други канали.

Да се пише за онлайн медии е по-трудно, отколкото за други източници заради различните изисквания към текстовете в отделните търсачки и масовата критичност в социалните медии.

Няколко топ съвета, които ще направят  PR текстовете в интернет по-ефективни:

1. Напишете каквото искате да кажете в първия параграф. Извадете най-важното в 25 думи. Помнете: първите 5 секунди от четенето на текста в интернет са фатални. След тях читателите или остават докрая или забравят написаното веднага.

2. Поднесете текста като новина. Така я давате наготово на много от журналистите в уеб-медиите и си осигурявате по-голям шанс те да я копират и публикуват. Ако я изпратите на медиите във вид на дълъг текстови файл с много хвалби и разказ за събитието на втората страница, много по-малко новинари ще си направят труда да я прочетат.

3. Открийте подходящия ъгъл. Дори и да правите PR на пчеларски магазин, пак можете да намерите интересното, вълнуващото и различното във вашия продукт. Всички любопитни особености се наричат „примамка за препратки” (link bait) и могат да доведат до лавина от копиране и препращане на линка към текста ви от сайт на сайт, в програмите за комуникация като Skype, ICQ и MSN и в социалните мрежи.

4. Съкратете дистанцията между ключовите думи и фрази в текста ви, като пишете с прости изречения. Това означава да избягвате използването на „и”, „а”, „ако”, „като”, „защото” и др.

5. Пишете правилно. Думите с правописни грешки доста по-трудно могат да излязат като резултат от търсенето в Google.

6. Избягвайте да поставяте в прессъобщенията си HTML или други уеб-маркери. Повечето от тях се преразпределят от RSS емисии и други методи. Затова форматирането може да се обърка и да повредите функционирането на собствения си линк.

7. Когато публикувате текст в корпоративен сайт, обобщавайте. Така много сайтове впоследствие ще могат да публикуват обобщението ви и да го сложат като начало на препратка към целия текст, публикуван от вас в сайта.

сряда, 19 май 2010 г.

Пресата и социалните медии


Как може пресата да използва продуктивно социалните медии? Пет прости правила на блогъра Мани Картик:

  1. Желание за дискусия – пресата трябва да покаже на аудиторията си, че я чува.
  2. Лична марка – пресата да слезе от стълбите и да говори с аудиторията.
  3. Домакин на шоуто – пресата да покани аудиторията на дискусия.
  4. Посланици на марката – всеки читател да бъде превърнат в такъв посланик.
  5. Забавление – пресата да си създаде приятелски образ пред аудиторията.
 

YouTube на 5 години


В зората на дейността си Youtube започна като портал с видеа с най-смешните домашни клипчета на Америка.
Днес вече сайтът се посещава от над 2 млрд. души дневно, което надвишава броят зрители на трите най-големи телевизионни компании ABC, CBS и NBC по време на праймтайма им. Макар че все пак за Youtube това са зрители по целия свят, докато за телевизиите излъчват само в САЩ, сравнението показва, че интернет може да се превърне в доминираща система за разпространение на световния видеообмен.
Повече по темата.

понеделник, 17 май 2010 г.

Тиражите на вестниците в САЩ падат


Печатните медии в САЩ са все по-силно притиснати от кризата, показват данните за тиражите на вестниците за последните шест месеца. Според тях тиражите на издаваните през работната седмица са се свили с 8,7 на сто за периода. Това усложнява ситуацията, след като през предходното тримесечие бе отчетен спад от 10,6 на сто.

Разпространяваните в неделя вестници пък са свили тиражите си с 6,5 на сто след понижението от 7,5 на сто, регистрирано през предхождащото полугодие, предава АР.

На този фон 25-те най-големи вестника в САЩ отчитат драстичен срив на тиражите си. Издаваният в Сан Диего Tribune например е претърпял спад от 23 на сто за последната година до 241 330 броя.

Спадът при Washington Post е 13,1 на сто през седмицата и 8,2 на сто в неделя. Средният тираж на USA Today пък е паднал с 13,6 на сто до 1,83 млн. броя.

За втора година вестникът с най-голям тираж в САЩ остава Wall Street Journal, като изданието е увеличило тиража си с 0,5 на сто до 2,09 млн. броя. Според анализатори обаче това се дължи основно на онлайн изданието на вестника, което е платено и което може да се брои за отделна продажба.

Случващото се показва, че острата борба между Wall Street Journal и New York Times продължава, макар второто издание да търпи спад от 8,5 на сто през седмицата и 5,2 на сто в неделите. Основната битка между двете издания е свързана с рекламния пазар, тъй като до голяма степен аудиторията им се припокрива.

понеделник, 26 април 2010 г.

Основи на интернет рекламата




Изключително полезно четиво - наръчник за онлайн реклама, създадено от User media. Целта на авторите е да бъде дадена цялостна представа за онлайн маркетинга и рекламата и на достъпен език да бъдат обяснени процесите и бизнес логиката в онлайн рекламата. В наръчника присъства следната информация:
  • Определение, поява и функции на интернет рекламата
  • Видове интернет реклама, рекламни формати и ценообразуване
  • Анализ на пазара на интернет реклама
  • Основни интернет рекламни модели в България
  • Профил на българския пазар на интернет реклама
  • Медия планирането в интернет - функции и елементи
  • Пипълметрията в интернет, Google Analytics, Nielsen и Gemius
  • Профил на аудиторията в България
  • Примери за интернет медия планиране
  • Симбиоза между различни интернет рекламни инструменти
  • Нишовата реклама в интернет и проектите на User Media
  • Тенденции и прогнози за пазара

четвъртък, 22 април 2010 г.

Телевизията и интернет - най-търсените медии


Проучване на KPMG установи, че рязко са се увеличи часовете за гледане на телевизия, видеоигри и интернет потребление. Изследването обхваща последните шест месеца на годината. Според KPMG най-рязък е спадът в потреблението на печатни издания. Отделяните разходи за достъп до традиционните медии като вестници и списания е спаднал с 20%. 21%  не купуват вестници, като преди шест месеца процентът им е бил 15. 
Потребителите все повече четат онлайн новини и комуникират чрез своите профили в социалните мрежи. Научават за случващото се в страната им и света от онлайн медиите, които са със свободен достъп.
Отделяните разходи за достъп до традиционните медии като вестници и списания е спаднал 20% за последните шест месеца. 21% от анкетираните читатели отговарят, че не купуват вестници. За сравнение преди шест месеца процентът им е бил 15. За Лондон стойностите са два пъти по-високи, като те достигат 41% спрямо 23% за 2009 г. Като една от видимите причини за спада на търсенето на вестници е тяхната дигитализация. Медийните експерти посочват като пример безплатния достъп до Evening Standart, който читателите имат отскоро след придобиването на компанията от Александър Лебедев.
Все повече нараства нуждата от информираност. 86% от потребителите, запитани през март, заявяват, че те научават за случващото се в страната им и света от онлайн медиите, които са със свободен достъп. Младата аудитория на възраст от 16-24 години е посочила като свое очакване, че със заплащането на такса за достъп до интернет, достъпът до съдържание трябва да е все по-голям като обем. 55% от потребителите имат готовността да заплащат за музика, 45% за кино. Готовите да заплащат за телевизионни права са 30%, а за онлайн изданията на вестниците – 31% .Според изследването едва 10% от хората дават положителна оценка за въвеждането на платения достъп до новините от средствата за масова информация.
В резултат от нагласите на потребителите да увеличават контакта си с медиите все повече индустрията се нуждае от разработка на нови бизнес модели и технологии, които да бъдат съобразени с новите предизвикателства, породени от ефективността и възможността за възприемане на информацията, като тя трябва да бъде концентрирана и светкавична като бързина.
Средният ежемесечен брой на часове на потребителите, отделени на медиите, е 11 часа и 40 минути през септември, което през март нараства до 12 часа и 13 минути. За онлайн медиите отчитат още по-голям интерес - 7 часа и 28 минути.
 

6 шаблона в рекламата


Основните шаблони в качествените реклами (The Fundamental Templates of Quality Ads) е изследване, проведено през 1999 г. от Голденбърг, Мазурски и Соломон от Hebrew University - Йерусалим. Учените стигат до извода, че 89%  от рекламите с награди могат да бъдат наложени върху един от следните 6 шаблона:

1. Картинна аналогия - елемент или характеристика от продукта се използва, за да се  олицетвори символ от съобщението. Този шаблон има две вариации - заменяне и екстремна аналогия.

2. Екстремна ситуация - представя се нереалистичен сюжет, който да подсили ефекта от даден ключов атрибут на рекламирания продукт. Съществуват три вариации - абсурдна алтернатива, екстремно качество и екстремна стойност.

3. Последствия - последиците от използването/неизползването на продукта/услугата. Той има две вариации - екстремни последствия и обратни последствия.

4. Състезание - продуктът е подложен на изпитание срещу нещо друг продукт или събитие от различен клас. Шаблонът има три варианта - състезание по качество, състезание по стойност и необичайна употреба.

5. Интерактивен експеримент - потребителят е въвлечен във взаимодействие с медиата. Има две вариации - реално или имагинерно взаимодействие.

6. Промяна на измеренията - измеренията на продукта се манипулират спрямо неговата среда. Това е шаблонът с най-много вариации - нов параметър (допреди несвързани параметри се оказват в зависимост, например скоростта на полет е показана чрез смаляване на размера на океан), мултиплициране, разделяне (продуктът/услугата или е умножена и копията са сравнени, или е разделена на съставните части, като така се създава някаква взаимовръзка между тях) и скок във времето (разиграване на обикновена ситуация, като ефектът е постигнат чрез преместване на действието в миналото или бъдещето).
 

сряда, 17 март 2010 г.

Социален експеримент във формата на риалити



Има ли връзка между безрезервното подчинение и причиняване на смърт, характерно за нацизма, и днешните телевизионни игри. Според френски експеримент, в днешните риалити програми факторът телевизия прави хората още по-уязвими към манипулация.

Експериментът е под формата на фалшива телевизионна игра, в която част от участниците са актьори. Другата част обаче не подозират за псевдоелелемента. 80 процента от тях се оказват напълно готови да подложат съперниците си в състезанието на смъртоносни дози електрически ток. 


понеделник, 15 март 2010 г.

Вестник в 3D формат


Белгийският вестник La Derniere Heure е първото печатно издание в Европа, разпространено експериментално в 3D формат. Дизайнът е изцяло променен, като акцентът е поставен върху изображенията - снимки и реклами. Текстът е двуизмерен. Цялата операция по издаването на триизмерна версия на вестника е излязла доста скъпа, тъй като се е наложило да бъде използвана и по-качествена хартия, но въпреки това цената на броя не е била променена. Занапред вестникът ще се издава в обичайния си вид. 
Вестникът се е продавал заедно със стереоскопични очила. Около два месеца са били нужни за подготовката на експерименталния 3D брой. Неговият тираж е бил увеличен от осемдесет и пет хиляди до сто и петнадесет хиляди броя.

сряда, 10 март 2010 г.

Социалните мрежи - новото предизвикателство пред медиите


Най-голямото предизвикателство за News Network кабел не са други 24-часа телевизионни канали и новини, а социалните мрежи като Facebook и Twitter, сподели президентът на Си Ен Ен САЩ Джонатан Клейн по време на медийната среща на върха Блумбърг Бизнес Уик 2010.

Той вижда в социалните мрежи алтернативата, която отдръпва аудиторията от традиционните медии. Затова притеснението му идва повече от 500-те милиона във Фейсбук, отколкото от двата милиона, които гледат Fox. Мисията на CNN ще бъде да се превърне в еталон за надеждна новина.

Още интересни разсъждения по темата

вторник, 2 март 2010 г.

Обучението по журналистика в света на конвергенцията



Журналистиката никога няма да бъде същата. Различното журналистическо съдържание за печата, радиото и телевизията днес се конвергира в Интернет. Потребителят има достъп до всички медии по всяко време.
Днес всеки, по всяко време може да публикува всичко в мрежата. Какво тогава включва терминът “журналистика”? Каква е ролята на съвременните журналисти в постоянно променящата се медийна действителност, където старите икономически модели вече не действат и е трудно да бъдат намерени нови източници на приходи за индустрията? Дали Интернет е вездесъщата мрежа, където могат да бъдат намерени “истории” за какво ли не само чрез кликване на мишката?
Съвременните журналисти трябва да се научат как да работят в тези нови конвергентни условия. Те трябва да са способни да създават съдържание за трите вида медии, да работят професионално, да изпълняват репортерския си дълг, да коментират, да разказват и да ангажират вниманието на “потребителите” на тази информация, независимо кой канал за информиране те са предпочели.

Интернет - третата популярна платформа за новини


Според изследване на Pew Research Center новините вече са вездесъщи благодарение на интернет. Мрежата е в центъра на историята за това как се променя отношението на аудиторията към новините. Шест от всеки десет американци (59%) се информира едновременно от онлайн и офлайн източници.
Настоящият доклад разглежда две важни технологични тенденции, които са оказали влияние върху поведението в потреблението на новини: Първо, появата на социални медии има голяма роля за възхода на свежите новини като потребителите филтрират, оценяват и реагират на новините, второ, мобилната свързаност чрез смарт телефони също допринесе  за събирането на новини по всяко време и навсякъде. Малко над 25 процента от американците над 18 години четат новини от мобилните си телефони, показват резултатите от изследването. 
Проучването е поредният признак за това как хората променят начините на получаване на информация. Технологиите се променят в новинарския бизнес, както и отношението на потребителите към него. Последният бум бе предизвикан от популярността на мобилните телефони, които имат лесен достъп до интернет.

събота, 27 февруари 2010 г.

Нови снимки от 11 септември


ABC News разпространи непубликувани досега снимки от атентата на 11 септмеври 2001 г. Телевизионната корпорация ги е получила от полицията на Ню Йорк съгласно закона за достъп до информация. 

Социални дистанции и етнически стереотипи


Изследването има за цел да тества хипотезата за българската толерантност като измери, съпостави и обясни социалните дистанции към някои от етническите групи, живеещи в страната. Изследването проверява доколко толерантността е присъща черта на българина и доколко - мит, като поставя два основни въпроса: "Съществуват ли расови и етнически предразсъдъци, скрити зад маската на толерантността?" и "Ако българите са толерантни към т. нар. "традиционни малцинства" - турци, роми, арменци, евреи, доколко са толерантни към новите имигрантски общности, появили се през последните години?"

Автор на изследването е социологът Алексей Пампоров.